Niektóre przepisy drogowe mogą być odmiennie interpretowane nawet przez ekspertów. To rodzi problemy w jednoznacznej ocenie sytuacji drogowych. „To zagadnienia, które powinny być w sposób efektywny przekazywane przyszłym kierowcom w trakcie prowadzenia kursów właśnie dla kandydatów na kierowców i kierowców, ale również te elementy, które powinny być w sposób jak najbardziej zgodny z zasadami ruchu drogowego i obiektywny oceniane w czasie prowadzenia działalności egzaminacyjnej” - mówi Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Dużo uwagi poświęcono relacjom między kierowcami a pieszymi na przejściach dla pieszych. Wielu kierowców uważa, że to piesi powinni zachować większą ostrożność i oczekiwać na możliwość przejścia przez jezdnię. „Chcemy naświetlić przede wszystkim problem bezpieczeństwa samych pieszych, użytkowników dróg, którzy znajdując się już na przejściu dla pieszych, mają pierwszeństwo przed pojazdami, które dojeżdżają już do samego przejścia” - podkreśla kom. Maciej Surowiec, zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Wątpliwości może budzić też kwestia odpowiedzialności uczestników kolizji na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Potrafią one sprawiać problemy, szczególnie, gdy ruch odbywa się turbinowo.

Nie jest to pierwsze spotkanie dotyczące interpretacji określonych sytuacji drogowych w kontekście obowiązujących przepisów. Przedstawiciele grupy instruktorów, egzaminatorów i policji regularnie spotykają się i omawiają niejasności, by móc lepiej kształtować świadomość komunikacyjną uczestników ruchu drogowego.