Aż jedna czwarta zdarzeń drogowych spowodowana jest przez korzystanie z telefonów. Stąd nowy program prewencyjny „W kontakcie z rzeczywistością”, realizowany przez Powiat Olsztyński we współpracy Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Komendą Miejską Policji w Olsztynie. „Jako starostwo, jako powiat olsztyński też mamy zadanie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, a między innymi konferencja i cały projekt o tym mówi. Wiemy, że w obecnej dobie multimedia zawładnęły światem i są bardzo mocno, intensywnie użytkowane. Wszyscy praktycznie jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego – jako piesi, rowerzyści, kierowcy pojazdów – i niestety nadużywanie telefonów w trakcie jazdy czy ruchu pieszego stwarza bardzo duże zagrożenie” - podkreśla wicestarosta olsztyński Joanna Michalska.

Specjaliści przekonują, że wykonywanie tak złożonych czynności jak prowadzenie samochodu i rozmowa przez telefon jednocześnie powoduje, że nasza uwaga jest rozproszona, a motoryka ograniczona. To wszystko zwiększa ryzyko spowodowania wypadku. Badania prowadzone na całym świecie potwierdzają to zagrożenie. Projekt realizowany w powiecie olsztyńskim ma mu zapobiegać. „To nowa akcja, nowa inicjatywa, która ma uwrażliwić uczestników ruchu drogowego na problem wykorzystania czy też użycia w różnej formie telefonów komórkowych w ruchu drogowym. Czy to będąc pieszymi, czy to będąc kierowcami ma uzmysłowić uczestnikom ruchu drogowego – pieszym, ale i kierującym – jak istotne zagrożenie jest związane z korzystanie z telefonu komórkowego w czasie poruszania się po drodze, zagrożenie związane głównie z rozproszeniem uwagi” - mówi Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

A czy istnieje bezpieczny sposób korzystania z telefonu komórkowego przez kierowców? Wszystko wskazuje na to, że – niestety – nie. „Biorąc pod uwagę  badania, które są przeprowadzane na świecie, ani trzymanie słuchawki w ręku, ani mikrofonu, ani używanie podczas jazdy zestawu głośnomówiącego, jak też rozmowa z samym pasażerem nie jest bezpieczna. Niestety uwarunkowane mamy w przepisach to, że możemy zostać ukarani za trzymanie słuchawki w ręku lub mikrofonu, a nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie rozmowa przez zestaw głośnomówiący i rozmowa z pasażerem” - ostrzega nadkom. Piotr Godlewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Eksperci podkreślają przy tym: ten problem dotyczy wszystkich – zarówno kierowców, jak i pieszych, którzy zapatrzeni w ekran telefonu nie skupiają się na otoczeniu.