Elektrownie wodne, panele fotowoltaiczne i nowoczesne biogazownie. Ekotechnologie coraz chętniej są wykorzystywane w polskich gospodarstwach rolnych. Jak mówi jeden z rolników - właściwym kierunkiem do rozwoju biogazownictwa w Polsce jest posiadanie dużych ferm rolniczych. To jest taki kierunek, który spowoduje, że duże fermy rolnicze przestaną być uciążliwe dla środowiska. Panaceum by rozwiązać tę uciążliwość dużych ferm, to jest właśnie budowa biogazowni rolniczych.

Rosnące wymagania środowiskowe, zapotrzebowanie na wysokiej jakości żywność czy wzrost kosztów produkcji energii – te czynniki sprawiają, że Odnawialne Źródła Energii stają się coraz bardziej użyteczne na polskiej wsi. Specjaliści szacują, że w 2030 roku udział Odnawialnych Źródeł Energii w krajowej produkcji energii przekroczy 20 procent. Stąd też coraz większa potrzeba szkoleń dla zainteresowanych. Pierwszy w Polsce panel adresowany do rolników i poświęcony OZE odbył się pod koniec lutego w Olsztynie. Zorganizował go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Choć ekotechnologie tanieją to wciąż tanie nie są. By były łatwiej dostępne stworzono specjalne programy. O pomoc finansową można starać się m.in. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska.