Zmieniający się klimat nie sprzyja rolnictwu. Wiele odmian roślin i zbóż źle znosi nietypowe warunki atmosferyczne, przez co ich uprawa przestaje być opłacalna. Z pomocą rolnikom przychodzi Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe, które jest systemem badań wartości gospodarczej odmian gatunków roślin uprawnych, zalecanych do uprawy na terenie województwa. „Jako rolnik, który bierze już wiele lat udział w pracach Wojewódzkiego Zespołu Doświadczalnictwa Odmianowego, mogę powiedzieć, że jest to taka idealna ściągawka dla rolników, dla praktyków przy podejmowaniu decyzji jeśli chodzi o planowanie produkcji, wysiewu rzepaku i zbóż ozimych i jarych” - przekonuje Tomasz Gursztyn, rolnik z powiatu braniewskiego.

Dokładne analizy upraw poszczególnych odmian zbóż i wytypowanie tych i najbardziej opłacalnych dają możliwość osiągnięcia  lepszych plonów. „Zajmujemy się badaniem wszystkich gatunków roślin uprawnych, które u nas są uprawiane. Testujemy odmiany, badamy pod kątem ich przydatności tutaj do naszego klimatu, do naszego rejonu, ze szczególnym zwróceniem na odmiany z tzw. katalogu unijnego, czyli te odmiany, które nie są koniecznie u nas w kraju zarejestrowane, a przychodzą na nasz teren” - mówi Henryk Pastuszek, dyrektor stacji doświadczalnej we Wrócikowie.

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wspiera Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe. Na podstawie badań i doświadczeń przeprowadzonych w ramach PDO, na listy roślin zalecanych do uprawy na terenie województwa zostaną wprowadzone odmiany, które zagwarantują najlepsze plony.