Młodzi rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa, mogą starać się dofinansowanie w ramach „Premii dla młodych rolników”. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kryteria przyznania premii to wiek do 40 lat, wykształcenie rolnicze i posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni minimum 1 hektara. Ważne też, by rozpoczęcie działalności rolniczej nastąpiło nie wcześniej, niż 2 lata przed złożeniem wniosku. Istotne jest również posiadanie biznesplanu dotyczącego rozwoju gospodarstwa. „Pomoc jest wypłacana w formie premii i jest to 150 tysięcy złotych, przy czym premia jest dzielona na dwie raty. Pierwsza rata wynosi 120 tysięcy, druga rata 30 tysięcy” - informuje Justyna Jung z Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Olsztynie.

Piotr Chojnowski z Pajtun w gminie Purda skorzystał z premii dla młodych rolników. Jest hodowcą krów mlecznych i bydła opasowego. Na co przeznaczył te pieniądze? „Pieniądze uzyskane z Agencji wykorzystałem na zakup maszyn do uprawy ziemi i do zbioru zielonki. Gospodarstwo przejąłem po rodzicach 3 lata temu, przejmując gospodarstwo skorzystałem z premii dla młodych rolników. Rozwijam gospodarstwo i naprawdę warto” - przekonuje. Program pomocy młodym rolnikom ma swój początek w 2004 roku. Od tamtego czasu w województwie warmińsko-mazurskim ze wsparcia skorzystało 2760 osób. Prognozy na ten rok to kolejnych nawet 400 beneficjentów, zatem ilość zmodernizowanych gospodarstw młodych rolników w województwie może przekroczyć 3 tysiące. „Założeniem tego programu było zapoczątkowanie zmian pokoleniowych, czyli przekazywanie przez rodziców gospodarstw swoim następcom prawnym, celem kontynuacji przez nich pracy na roli w oparciu o ten młody, otwarty umysł i zdolność do podejmowania decyzji w gospodarce rynkowej. Bo nie ukrywam, że pieniądze przyczyniły się do wzrostu umaszynowienia gospodarstw, do wzrostu powierzchni” - mówi Krzysztof Tyszkiewicz z Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Olsztynie.

Premia dla młodych rolników musi być w całości przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytworzonych w nim produktów rolnych, a minimum 70 procent jej wartości należy wydać na środki trwałe. Wnioski będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Olsztynie do 1 sierpnia 2020 roku.