W województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowanych jest ich ponad 300, zaś powiat ostródzki liczy aż 30 aktywnie działających Kół Gospodyń Wiejskich, które są ostoją tradycji, historii, ale też motorem napędzającym kobiety do działania. Tutaj o wsparcie dla kół dba Ostródzkie Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Śmiało możemy powiedzieć, że panie z Kół Gospodyń Wiejskich stały się swego rodzaju liderkami takich właśnie lokalnych społeczności, to one właśnie pokazują nam, jak się integrować, jak ciekawiej i lepiej żyć w takich małych, lokalnych miejscowościach” – podkreśla Magdalena Kłosowska, kierownik powiatowego biura ARiMR w Ostródzie. „Wspaniale się uzupełniają, troszkę ze sobą rywalizują, to są motory napędowe, to są najczęściej liderki nie tylko wśród kobiet, ale to są również liderki całych środowisk, bo część pań jest radnymi, część pań jest pracownikami Urzędu Gminy” – dodaje Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda.

Dzięki Agencji, Koła Gospodyń Wiejskich uzyskały już dwie duże pule wsparcia, które zasiliły budżety poszczególnych grup kwotami od 3 do 5 tysięcy złotych. Dziś Koła to prężnie działające organizacje, które tworzą swoje własne imprezy i wydarzenia, jak chociażby konkurs Mazurskiego Pieczenia Chleba. „Cała Polska według nas musi pachnieć chlebem, my pamiętamy jeszcze ręce naszych mam, które nas uczyły piec chleb i  chcemy tą tradycję kultywować, a że wyszło nam tak ładnie i że dzisiaj są jeszcze z nami Koła z całego województwa, to jest nam tym bardziej bardzo miło” – mówi Anna Lewandowska z KGW „Luba” z Lubajn.

Niedawno Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nową formę wsparcia dla Kół, która może okazać się wartościową pomocą przy okazji większych wydarzeń. „Wysokość takiego wsparcia to 8 tysięcy złotych dla jednego koła, przy czym panie muszą spełnić określone wymagania. Muszą przeprowadzić akcję informacyjną w mediach, w mediach społecznościowych, bądź na zasadzie ogłoszeń o wydarzeniach, muszą zapewnić możliwość szczepienia minimum przez pięć godzin dziennie i muszą posiadać umowę podpisaną z punktem szczepień” – wyjaśnia Magdalena Kłosowska, kierownik powiatowego biura ARiMR w Ostródzie. Takie wydarzenie musi zostać przeprowadzone do 30 września 2021 roku. Następnie w terminie maksymalnie 30 dni od jego zakończenia należy dostarczyć sprawozdanie do biura Agencji. Wszystkie informacje, wzory dokumentów i formularzy można znaleźć na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na stronach Ministerstwa Rolnictwa, oraz na stronie szczepimysie.pl. Termin przyjmowania wspomnianych wniosków mija 15 września 2021 roku.