Powiatowe biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kętrzynie mieści się przy ulicy Mazurskiej 18. Pracuje w nim 12 osób, które codziennie obsługują prawie 2 tysiące zarejestrowanych podmiotów. Agencja realizuje wnioski pomocowe, obszarowe, płatności NW, płatności klimatyczne, dopłaty za rolnictwo ekologiczne oraz do zwierząt. Dzięki wypłacanym środkom rolnicy z powiatu kętrzyńskiego są w stanie dobrze funkcjonować i rozwijać się. „Beneficjenci, którzy u nas składają wnioski, od Agencji żądają wsparcia, pomocy i takowe otrzymują” – mówi Tomasz Komorowski, kierownik biura powiatowego ARiMR w Kętrzynie.

Cechą charakterystyczną ARiMR w Kętrzynie jest współpraca z Kołami Gospodyń Wiejskich, których na terenie powiatu kętrzyńskiego działa aż 29. To 3. miejsce pod względem liczby kół w województwie warmińsko-mazurskim. Agencja wspiera je poprzez różne programy. W tym roku aż 11 Kół szczególnie zaangażowało się w promocję szczepień i liczne projekty społeczne. „Panie szybko reagują na jakieś zmiany, w momencie, kiedy się coś pojawia, są jakieś środki, czy ewentualnie jakieś błędy we wnioskach. Szybko, sprawnie naprawiamy to poprzez dobry kontakt” – podkreśla Krystian Waszkiewicz, pełnomocnik Kół Gospodyń Wiejskich w Kętrzynie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Pręgowie to jeden z beneficjentów Agencji. Powstało w grudniu 2018 roku i liczy 18 członkiń. Gospodynie z koła są wyjątkowo aktywne.  Śpiewają, tańczą, biorą udział w konkursach kulinarnych, a także koronkują i tworzą wyroby z bibuły. Dzięki dofinansowaniu z ARiMR zakupiono sprzęt AGD, materiały papiernicze, a także artykuły spożywcze. W zeszłym roku KGW w Pręgowie zajęło 4 miejsce w konkursie „ Koło ARiMR w sercu wsi” organizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kolejnym kołem współpracującym z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kętrzynie jest KGW Karolinki z Karolewa. Karolinki powstały w kwietniu 2019 roku i liczą 30 członkiń. Koło z sukcesami brało udział w licznych konkursach polegających na stworzeniu najpiękniejszego stroika bożonarodzeniowego, wieńca dożynkowego czy na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Dzięki pomocy ARiMR gospodynie kupiły sprzęt niezbędny do gotowania – termosy, podgrzewacze czy patelnie. Kupiono także niezbędne wyposażenie sali oraz sprzęt codziennego użytku, jak stoły i ławki.

To pokazuje, jak dzięki wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można rozwijać działalność typowo rolniczą, ale także społeczną na terenach wiejskich.