Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWO GMINA KURZĘTNIK GMINA MIŁOMŁYN GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIASTO OSTRÓDA MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE MIŁAKOWO OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PORT LOTNICZY OLSZTYN-MAZURY W SZYMANACH POWIAT OLSZTYŃSKI PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SIŁA MNIEJSZOŚCI SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE UTALENTOWANY OLSZTYN WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

OZE w rolnictwie

To nowoczesne rozwiązania, które pozwalają rozwijać się gospodarce, a jednocześnie oszczędzają środowisko naturalne. W Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie dyskutowano o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Warmia i Mazury. Ze względu na położenie i przyrodnicze bogactwo, są krainą wyróżniającą się na mapie Europy. O tym, jak rozwijać tak zwaną zieloną gospodarkę w harmonii z naturalnym środowiskiem, dyskutowano podczas konferencji organizowanej przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Podczas spotkania analizowano wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie, którymi objęto około 600 podmiotów gospodarczych z regionu, tworzących zielone miejsca pracy. Druga część konferencji poświęcona była zrównoważonemu zarządzaniu energią w gospodarstwie rolnym i domowym. Możliwe jest to dzięki upowszechnianiu pro-środowiskowych zachowań oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii wykorzystujących naturalne zasoby energetyczne, jak np. fotowoltaika.

Odnawialne źródła energii to nie tylko produkcja energii elektrycznej. Funkcjonowanie nowoczesnego gospodarstwa rolnego, ale

i domowego, jest ściśle związane z koniecznością pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię, zarówno elektryczną, jak i cieplną. Tutaj również z pomocą idą źródła odnawialne.

Jak pokazują opinie szerokiego grona ekspertów, ożywienie gospodarcze obszarów wiejskich jest możliwe między innymi dzięki zrównoważonemu rozwojowi rolnictwa między innymi w oparciu o odnawialne źródła oraz „zazielenianie” lokalnych rynków pracy. Działania te wpisują się w szeroką koncepcję rozwoju Polski opisaną w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Informacji o podobnych wydarzeniach organizowanych przez WMODR można szukać na stronie internetowej Ośrodka: www.w-modr.pl.