Pierwsza edycja tej rodzinne imprezy sportowej, firmowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, odbyła się w Nowej Wsi w gminie Purda. Tamtejsze malownicze trasy przebiegło i przejechało kilkuset zawodników. „Człowiek jest elementem środowiska, więc żeby było zdrowe środowisko, musi być zdrowy człowiek. Wiele instytucji zajmuje się zdrowiem człowieka, współczesna cywilizacja ma wiele pokus, chociażby w niezdrowym odżywianiu” - wyjaśnia ideę akcji Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Fundusz wraz z partnerami po raz drugi zaprasza więc biegaczy i rowerzystów w różnym wieku do rywalizacji. Tym razem – 21. maja podczas 13. Rotariańskiej Majówki na lotnisku na olsztyńskich Dajtkach. „Tereny Nadleśnictwa Kudypy to tereny niby znane, ale kiedy zagłębić się w te zagajniki, to okazuje się, że są one barto atrakcyjne. Trasę szykujemy niezapomnianą!” - zapowiada Mirosław Arczak, instruktor kolarstwa ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Młyn”.

Wstępem do sportowej rywalizacji jest dwumiesięczna akcja „Obudź borsuka”, skierowana do osób, których BMI jest wyższe niż 25. Trenerzy i dietetycy przygotowali cykl spotkań, treningów oraz wykładów. Mają one zachęcić do dbania o zdrowie i pomóc w zgubieniu zbędnych kilogramów. „Odchudzanie jest pewnym wysiłkiem, ale to jest przyjemny wysiłek. Aby osiągnąć efekty, trzeba połączyć trening z dietą. Do tego dążymy na tych naszych spotkaniach, aby przekazać kompleksową wiedzę jak to otrzymać, jak schudnąć i ten efekt utrzymać” - zapowiada trenerka fitness Marta Bonar. „Mamy spotkania rowerowe, biegowe, spotkania z dietetykiem, ale również z psychologiem, który pomoże przełamać problemy motywacyjne” - dodaje Tomasz Domżalski, trener i maratończyk.

Jednym z partnerów akcji „Obudź borsuka” jest Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie  i działający tam od 12 lat Odział Leczenia Otyłości. „Organizowane przez nas turnusy mają nauczyć te osoby, jak mają się zachowywać, odżywiać, ale też i zmotywować, aby po powrocie do domu wdrożyć te wszystkie elementy. I tymi doświadczeniami chcemy zasilić projekt ekoSTART” - mówi Marek Ciesielski, dyrektor marketingu w Szpitalu Miejskim.

Wszystkożerne i niezbyt ruchliwe borsuki mogą zatem wiosną obudzić się z zimowego snu. Wszystkie zajęcia są darmowe. Wymagane jest tylko zgłoszenie. Odpowiedni formularz, a także harmonogram akcji są dostępne na stronach internetowych organizatorów:
www.fundusz.olsztyn.pl
www.fitniefat.pl.