Pojawiają się głosy, że opłacalna produkcja rolna to ta, która dotyczy gospodarstw powyżej 50 hektarów. Rolnicy, którzy swoją produkcję prowadzą w małych gospodarstwach liczyli na większe wsparcie ze strony państwa. Zdaniem ministra rolnictwa problem można rozwiązać tworząc spółdzielnie rolnicze, w których gospodarze dysponujący mniejszym areałem mogą liczyć na godziwe zyski.

Od 2017 roku rolnik może legalnie bezpośrednio sprzedawać swoje produkty. Nowe przepisy to spore ułatwienie, bo teraz każdy gospodarz może sprzedać w sprzedaży detalicznej rejestrując produkcję zwierzęcą w weterynarii, roślinną w sanepidzie i bezpośrednio z gospodarstwa może sprzedawać swoje produkty. Takie transakcje bez pośredników to również większy zysk dla producentów, którzy mogą sprzedawać swoje wyroby wprost z zagrody.

Kolejna ważna zmiana w 2017 roku to oznakowanie produktów żywnościowych. Producenci, również na Warmii i Mazurach korzystają z dużej renomy, jaką cieszą się wyroby pochodzące z polskich gospodarstw.

Rolników czekają również zmiany w systemie emerytalnym, które ograniczają możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury.