Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma pieniądze, z których mogą skorzystać rolnicy zainteresowani sadzeniem lasów. Program ma na celu nie tylko pomoc rolnikom, ale również zwiększenie lesistości kraju. „Jeżeli rolnik posiada grunty o słabej klasie bonitacyjnej, jeżeli te grunty przylegają najlepiej do istniejących kompleksów leśnych, jeżeli ma grunty, na których występuje tak zwana sukcesja naturalna, czyli na tych gruntach mamy już pewne drzewka, pewne porośnięte obszary przez samosiejki, wtedy rolnik może wyłączyć te grunty z uprawy rolnej i przeznaczyć je na zalesienie” - tłumaczy dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Działka, na której wyrośnie las, musi być przeznaczona do zalesienia w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Rolnik powinien również zwrócić się do lokalnego nadleśnictwa, by to sporządziło szczegółowy plan zalesienia. Jakie korzyści uzyskają beneficjenci? „Rolnik będzie miał na pewno dofinansowanie, najpierw w formie premii zalesieniowej, czy też premii pielęgnacyjnej, natomiast też trzeba pamiętać o wartości dodanej nie tylko dla rolnika, ale też dla danego obszaru wiejskiego, gdzie ten las ma powstać. Wiemy dobrze, że lasy spełniają bardzo dużo funkcji” - podkreśla dyrektor Kazimierczuk. Las to przecież nie tylko materiał drzewny, ale też ekosystem absorbujący dwutlenek węgla, który ma ogromne znaczenie dla stabilizowania klimatu. Do tego chroni przed erozją gleby oraz wpływa na poprawę gospodarki wodnej. Od 2004 roku, kiedy wprowadzane zostały pierwsze programy zalesieniowe, w województwie warmińsko-mazurskim przybyło 11 tys. ha lasów, a rolnicy, którzy skorzystali z dofinansowania dziś wiedzą, że to się po prostu opłaca. „Przede wszystkim satysfakcję daje, jak to rośnie i na oczach jak się zmienia. Na pewno bym namawiał, poza tym nie ukrywam, że byłem bardzo zadowolony finansowo” - przyznaje rolnik Andrzej Majchrzak.

Program zalesieniowy stanowi doskonałą propozycję zarówno dla rolników posiadających grunty o niskiej klasie bonitacyjnej, ale również gospodarujących na niewielkich areałach. Premia pielęgnacyjna przysługuje rolnikowi przez pięć lat po zalesieniu, a zalesieniowa przez 12 lat.

Przyjmowanie wniosków trwa od 1czerwca do końca lipca. Wszystkich informacji na temat działania „Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów” udzielają biura powiatowe Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je także uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84 oraz na stronie internetowej ARiMR.