Kilkanaście interaktywnych stanowisk, doświadczenia, warsztaty i edukacyjne zabawy. Piknik „Nauka też Sztuka” zorganizowany przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie przyciągnął na starówkę mieszkańców Olsztyna i turystów. Odwiedzający mogli także między innymi sprawdzić, jakie są różnice pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami, poznać metody stosowane w kuchni molekularnej, a także stworzyć naturalne kosmetyki i zabawki.

Olsztyńscy naukowcy zaprosili do udziału w wydarzeniu badaczy z innych placówek Polskiej Akademii Nauk z całej Polski. Wydarzenie ma na celu popularyzowanie nauki i zachęcanie przede wszystkim najmłodszych do zainteresowania się zawodem naukowca. „Żeby zwrócić uwagę i przyciągnąć te najmłodsze roczniki, które – mamy nadzieję – wybiorą drogę życiową i karierę związaną z nauką. Pierwszym celem jest młodzież z różnego przekroju wiekowego, przy okazji z młodzieżą przychodzą rodzice, do których również w ten sposób docieramy” - mówi prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Inicjatywa naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie znalazła uznanie serwisu PAP „Nauka w Polsce” oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przyznały placówce tytuł „Popularyzatora Nauki 2017”. Piknik „Nauka też Sztuka” zorganizowano już po raz czwarty.