Prace Zofii Rydet znajdują się w zbiorach fundacji jej imienia w Krakowie. Najbardziej znany cykl fotograficzny autorki to „Zapis socjologiczny”, jednak na wystawę w Olsztynie trafiły prace, które rzadko można oglądać. „Ta wystawa pokazuje ten inny aspekt, inną twarz Zofii Rydet. Bardziej nieoczywistą, ale pokazującą, że jednak była artystką, nie była dokumentalistką, nie archiwizowała tej rzeczywistości specjalnie dla nas, tylko była taką pełnokrwistą artystką, która pokazywała świat poprzez pryzmat uczucia” - podkreśla kurator wystawy Andrzej Pawełczyk.

Zofia Rydet portretuje prawdziwych ludzi. Takich, jakich nie akceptuje współczesna kultura skupiona na młodości, kulcie ciała, kanonach piękna. Na fotografiach widzimy apoteozę starości, jej dosłowne piękno. Stare kobiety są naturalne, pogodzone z czasem przemijania i przygotowane na nieuchronność śmierci.

Prace artystki zaprezentowane zostały olszyńskiej publiczności dzięki Fundacji im. Zofii Rydet w Krakowie. Zofia Rydet pozostawiła po sobie ogromny zbiór negatywów i  fotografii będących zapisem czasów, w których tworzyła. O wyjątkowości  wystawy w olsztyńskim BWA niech świadczy fakt, że prezentowane tu dzieła są autorskimi odbitkami, wykonanymi własnoręcznie przez Zofię Rydet. Wystawa będzie czynna do 16 maja.