XXI wiek – coraz większą wagę przywiązujemy do zdrowia i jakości życia. Stąd kampanie ukazujące choroby cywilizacyjne, w tym te, których nie widać na pierwszy rzut oka – takie jak autyzm. Rośnie potrzeba szybkiego i precyzyjnego diagnozowania tego i pochodnych mu zaburzeń. Przykładem jest akcja „Niebieska Sobota”, organizowana w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

„W tym jednym miejscu i jednym czasie można uzyskać pomoc, na którą w normalnych warunkach trzeba by było poświęcić wiele czasu, chodzić do specjalistów w różne miejsca, w różnych terminach” - mówi pan Michał, jeden z rodziców, którzy odwiedzili ZPE ze swoimi dziećmi. „Niebieska Sobota” to najprostsza droga do kontaktu z szeregiem specjalistów, którzy często już w czasie pierwszej wizyty mogą pomóc w diagnozie ewentualnych zaburzeń u dziecka. „Najpierw jest zawsze wywiad z rodzicem, rozmowa wstępna, co takiego się dzieje, jakie zaburzenia rodzice obserwują u dziecka. To punkt wyjścia do dalszej diagnostyki z dzieckiem, później z mojej strony logopedycznej sprawdzamy, czy jest prawidłowy rozwój mowy u dziecka” - mówi Marta Chodyko-Gilas, neurologopeda w ZPE w Olsztynie, koordynatorka „Niebieskiej Soboty”.

Podczas tegorocznej, czwartej już edycji wydarzenia, na rodziny z dziećmi poza neurologopedami czekali również specjaliści w zakresie integracji sensorycznej, psychologowie oraz rehabilitanci. „Fakt, że jest to konsultacja bezpłatna, skłania ludzi to tego, żeby do nas przyjść i za każdym razem, gdy kończymy Niebieską Sobotę, okazuje się, że jest jeszcze wielu chętnych. Dlatego podejmujemy kolejne działania, żeby tę możliwość mieszkańcom Olsztyna i nie tylko dać” - zapewnia Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych. A informacje na temat działań podejmowanych przez ZPE można znaleźć w Internecie, na stronach www.zpe.olsztyn.pl i www.wyjatkoweserce.pl.

„Niebieska Sobota” została sfinansowana ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Skorzystały z niej 32 rodziny.