Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie jest specjalistycznym ośrodkiem, w którym diagnozowani i leczeni są pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego – m.in. gruźlicy, nowotworów płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dzięki podpisanej właśnie umowie placówka wyremontuje jedno z pięter i wyposaży w potrzebny sprzęt nowopowstający Warmińsko-Mazurski Ośrodek Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu Oddechowego.

„Istotą jest, aby szybko i we wczesnym stadium rozpoznać taką chorobę. Więc będzie tu ważna współpraca z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, takie kontakty nawiążemy, po to żeby przesyłać do nas pacjentów na pogłębioną diagnostykę i stwierdzenie albo wykluczenie takich chorób jak sarkoidoza, zwłóknienie swoiste płuc czy przewlekła obturacyjna choroba płuc” - zapowiada Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Koszt inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Większość środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Resztę szpital dostanie z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego. W planach oprócz modernizacji budynku jest zakup podstawowego wyposażenia oddziału, sprzętu medycznego, aparatu EBUS oraz oprzyrządowania do diagnostyki bezdechu sennego.

Zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2019 roku. Nie będzie wtedy w szpitalu miejsca, które nie przeszło modernizacji. Władze placówki chcą, by w przyszłości na bazie Zespołu funkcjonowało Warmińsko-Mazurskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. O środki na oddział torakochirurgii i OIOM z blokiem operacyjnym szpital stara się w Ministerstwie Zdrowia oraz w Ministerstwie Rozwoju.