Woda pokrywa ponad 70 procent powierzchni ziemi. W blisko 100 procentach jest słona. Dotarła do nas najprawdopodobniej za pomocą planetoid i komet miliardy lat temu. Co roku 22 marca ma swoje święto.  Celem Światowego Dnia Wody jest zwiększenie świadomości na temat znaczenia wody dla naszego życia i tego, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Polska należy do krajów o najskromniejszych zasobach wody w Europie, dlatego tak ważne jest prawidłowe zarządzanie nimi. Do 2030 roku, podobnie jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, Polska będzie zobowiązana zwiększyć wykorzystanie wód opadowych. Jak to zrobić? Właściciele domów jednorodzinnych mogą zamontować zbiorniki, w których magazynowana będzie deszczówka odprowadzana z rynien. Z powodzeniem można ją wykorzystać do podlewania ogrodu, mycia narzędzi ogrodowych czy np. spłukiwania podjazdów i tarasów.

Co jeszcze możemy zrobić? Wodę wykorzystaną do płukania naczyń czy mycia rąk wystarczy zebrać do miski, a następnie użyć do spłukania toalety. Oszczędność finansową przyniesie nam natomiast picie kranówki. Za litr wody kranowej płaci się niespełna 1 grosz. Woda w butelce kosztuje co najmniej 100 razy więcej. Wybierając wodę z kranu, wspieramy też ochronę środowiska, gdyż ograniczamy ilość zużytych, plastikowych butelek. Jej atut to także doskonała jakość. Olsztyńska kranówka zaliczana jest do wód średniozmineralizowanych, co oznacza, że jej skład chemiczny jest zbliżony do najpopularniejszych wód dostępnych w sklepach.