Władze gminy Gietrzwałd inwestują w proekologiczne rozwiązania, a dokładniej – w odnawialne źródła energii. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w Gietrzwałdzie wybudowano dwie elektrownie fotowoltaiczne. Panele solarne pojawiły się na dachu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie i na terenie oczyszczalni ścieków przy ulicy Łąkowej.

Pierwszy etap inwestycji rozpoczął się w 2018 roku i kosztował prawie 440 tysięcy złotych. Ponad 300 tysięcy pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Efekty korzystania z zielonej energii w gminie są już zauważalne, bo korzystanie z instalacji solarnych przełożyło się na obniżenie kosztów prądu oraz na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Na początku 2020 roku władze gminy podpisały umowę o dofinansowanie drugiego etapu inwestycji. Tym razem wartość projektu to ponad 637 tysięcy złotych, z czego blisko 440 tysięcy pochodzi z funduszy unijnych. Za te pieniądze na terenie gminy uda się wybudować 5 nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele solarne pojawią się w 5 miejscach: przy hydroforni w Gietrzwałdzie, przy hydroforni i na dachu przedszkola w Biesalu oraz na dachu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i przy Stacji Uzdatniania Wody w Sząbruku. Inwestycja ma być gotowa do końca bieżącego roku.