Wczytując się jego biografię możemy postawić tezę, że Kopernik nie był wybitnym astronomem, a wręcz przeciwnie, był raczej Wielkim Astrologiem. Ta nauka w jego czasach cieszyła się sporym powodzeniem. Astrologią zajmowali się tej miary astronomowie co Galileusz, Kepler czy Tycho de Brahe. Horoskopy stawiał także m.in. Jerzy Joachim Retyk, czyli jedyny uczeń Kopernika. Astrologię wykładano praktycznie na wszystkich uniwersytetach. Uczył się jej Kopernik na Akademii Krakowskiej, a także na Uniwersytecie w Padwie, podczas swoich studiów medycznych. To był jeden z przedmiotów wykładanych właśnie podczas nauki medycyny. Dobry lekarz musiał umieć nie tylko postawić dobrą diagnozę, ale także postawić horoskop, na podstawie którego to leczenie się odbywało.

Niewiele wiadomo na temat jego działalności astrologicznej, ale najprawdopodobniej jednak stawiał horoskop, o czym może świadczyć fakt, że był zainteresowany tym obszarem wiedzy, co potwierdzają notatki jakie uczeni znaleźli na marginesach należącej do niego księgi – Czworoksiągu Klaudiusza Ptolemeusza, czyli biblii ówczesnej astrologii. Tam te notatki zostały umieszczone w rozdziale O rodzicach. Kopernik najprawdopodobniej chciał postawić taki horoskop swojej matce Barbarze Kopernik.

Niektórzy historycy twierdzą nawet, że właśnie astrologia była źródłem jego heliocentryzmu. W książkach, które studiował podczas studiów zarówno w Krakowie, jak i w Padwie, mógł wyczytać właśnie informację na temat symbolizmu solarnego. Tak zwany chaldejski porządek planet zakładał właśnie centralną rolę Słońca jako tej główniej planety, najważniejszego z ciał niebieskich, które rządzi innymi.

Chociaż nie mamy pewności, że Kopernik horoskopy stawiał, niemniej, znamy na pewno trzy postawione przez astrologów jemu. Pierwszy taki horoskop został opracowany w Niemczech już w 1541 roku, następny czterdzieści lat później. Ostatni ukazał się na początku 1939 roku w toruńskim piśmie „Przegląd Astrologiczny”. W opinii stawiających je astrologów, Kopernik urodził się „pod szczęśliwą gwiazdą”. 19 lutego 1473 roku w okolicach godziny siedemnastej układ planet i gwiazd był niezwykle korzystny i po części wyjątkowy. Ten układ był przez nich interpretowany jako dobra gwiazda dla osoby, która może wywrzeć wielki wpływ na historię ludzkości, właśnie na życie społeczeństw, i tak też się stało. Kopernik stworzył dzieło, które było podstawą wielkiej rewolucji ideologicznej, społecznej, filozoficznej, na jego cześć nazwanej właśnie przewrotem kopernikańskim.