Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pieniężnie to jedna z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych szkół na terenie województwa. Oddany do użytku w 2016 roku obiekt o powierzchni prawie 4 tysięcy m2 znakomicie dostosowany jest do potrzeb uczących się w nim dzieci. Szerokie, jasne korytarze, szatnie z szafkami na ubrania, książki i przybory szkolne, znakomicie wyposażone sale lekcyjne, świetna kadra – szkoła w Pieniężnie to placówka na miarę XXI wieku. „Wyposażenie szkoły – to też jest bardzo istotna sprawa, przede wszystkim mamy tutaj pracownie wyposażone we wszystkie pomoce dydaktyczne, które możemy sobie w tym momencie wyobrazić. W każdej klasie jest tablica multimedialna, bądź ekran multimedialny, są komputery, także nauczyciele na miejscu mają również w klasie komputery, mają drukarki, tak ze to wszystko jest spięte w jedną sieć, działa wi-fi bardzo sprawne” – wymienia Robert Słonina, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pieniężnie.

Szkoła dysponuje również salami komputerowo – językowymi z najnowocześniejszym sprzętem do nauki języków obcych. Tak wyposażona placówka pozwala uczniom na osiąganie sukcesów w nauce. „Tych sukcesów mamy bardzo dużo,  dlatego że corocznie duża liczba dzieci bierze udział we wszelkiego rodzaju konkursach – konkursach wojewódzkich, powiatowych, bądź tutaj miejskich i młodzież naprawdę osiąga bardzo duże sukcesy” – podkreśla Robert Słonina.

Dumą szkoły jest jej zaplecze sportowe. Hala o powierzchni 750 m2 jest przystosowana do przeprowadzania rozgrywek sportowych w dowolnych grach zespołowych. Sala widowiskowa to zaś miejsce znane mieszkańcom Pieniężna – organizowane są w niej koncerty, spotkania, ale również egzaminy szkolne. Wyposażona jest w widownię i system multimedialny. Kolejna sala służy do zajęć tanecznych, które cieszą się ogromnym powodzeniem. W szkole funkcjonują również 2 biblioteki, świetlica oraz stołówka.

Są rodzice, którzy już zdecydowali się na przeniesienie swoich dzieci do szkoły w Pieniężnie ze szkół w innych miejscowościach na terenie gminy Pieniężno. „Przede wszystkim są tu większe możliwości rozwoju dla dzieci, to jest jeden główny aspekt, a także społeczny czynnik” – mówi pani Ewelina Staciwa, mieszkanka Piotrowca i mama trzech synów. Szkoły w Pakoszach, Piotrowcu i Lechowie to niewielkie placówki, w których nauka ze względu na małą liczbę dzieci odbywa się w systemie klas łączonych. Brakuje w nich specjalistycznych pracowni, z powodu ograniczenia wydatków oświatowych  znacząco ograniczono liczbę zajęć dodatkowych. W związku z drastycznie spadającą liczbą uczniów koszty utrzymania szkół w Piotrowcu, w Pakoszach i Lechowie  w latach 2020/2021 to kwota około 4 milionów złotych. Z powodu niskiej w stosunku do kosztów kształcenia ucznia subwencji oświatowej, koszty te pokrywa gmina ze środków własnych.

Dzieciom, których rodzice zdecydują się na przeniesienie ich do placówki w Pieniężnie, gmina gwarantuje dobrze zorganizowany transport i opiekę w świetlicy w godzinach popołudniowych. Przewidywana reorganizacja szkół w Gminie Pieniężno ma przede wszystkim poprawić warunki nauki dzieci, przyczyni się również do wyraźnego wzbogacenia oferty edukacyjnej dla wszystkich uczniów.