Urząd Gminy Nowe Miasto Lubawskie to jednostka złożona z sześciu referatów, pionu ochrony oraz 5 samodzielnych stanowisk. Codziennie do urzędu trafia około 70 pism. Rocznie wydawanych jest natomiast nawet 5000 decyzji, wniosków i zaświadczeń.

Z powodu pandemii koronawirusa Urząd musiał zmienić formułę działania. „Mamy podzielony zespół na dwie grupy. Nie mieszamy tych grup. Jedna grupa pracuje w danym tygodniu zdalnie, druga pracuje stacjonarnie w urzędzie. Po tygodniu następuje zmiana” – informuje Agnieszka Paturalska-Miehlau, zastępczyni wójta i sekretarz gminy Nowe Miasto Lubawskie. W Urzędzie powstała też nowa centrala telefoniczna, umożliwiająca połączenie się i rozmowę z konkretnym pracownikiem. Dokumenty i wnioski podawane są przez specjalne okienko, by ograniczyć ruch interesantów. Urzędnicy zachęcają do załatwiania spraw drogą elektroniczną.

Czas pandemii nie oznaczał zamrożenia działań władz gminy Nowe Miasto Lubawskie. Wręcz przeciwnie. Właśnie teraz realizowanych kilka ważnych inwestycji. Jedną z nich jest przebudowa świetlicy wiejskiej w Mszanowie. „Część pierwsza zadania dotyczy termomodernizacji budynku. Wiąże się z ekologią, ociepleniem, wymianą też ciepłociągu między istniejącą kotłownią a budynkiem, wymianą instalacji grzewczej, elektrycznej” – informuje Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie. Nowy blask zyskało wnętrze, jak i zewnętrzna elewacja. Koszt termomodernizacji to niemal 925 tysięcy złotych. Ponad 740 tysięcy to środki zewnętrzne pozyskane przez gminę. Zadanie realizowane jest  w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.