Arteterapia to wykorzystanie sztuki jako metody leczenia autyzmu. Stosuje się w niej rzeźbę, malarstwo, muzykę, taniec czy rękodzieła. Dzięki niej można wyraźniej wyrażać emocje i pokazać świat swoimi oczami. Do Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie przyjechali przedstawiciele podobnych placówek z całej Europy. Możliwe to było dzięki projektowi Erasmus+ „Art Therapy for Autism”. W projekcie oprócz olsztyńskiej szkoły biorą udział placówki edukacyjne z Macedonii Północnej, Grecji, Łotwy, Turcji i Rumunii, która jest koordynatorem projektu. „To bardzo wartościowy projekt, ponieważ pozwala nam wymienić doświadczenia nasze z doświadczeniami z innych krajów i na pewno, zawsze w takich projektach wartością dodaną jest pomysł z innego kraju, który jest adoptowany u nas w Polsce” – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Projekt skierowany jest do nauczycieli pracujących z osobami z autyzmem i ma na celu podniesienie jakości usług edukacyjnych w zakresie różnych form arteterapii. Założeniem projektu są również badania form arteterapii w zajęciach edukacyjnych z osobami ze spektrum autyzmu, ocena skutków ich stosowania, a także udzielenie odpowiedzi, jak dostosować działalność edukacyjną do lepszego wykorzystania tej formy terapii.

Spotkanie w Olsztynie należało do wyjątkowo udanych. Uczestnicy wzięli udział w praktycznych warsztatach oraz poznali szkołę. Projekt „Art Therapy for Autism” realizowany jest przez 2 lata, a jego budżet wynosi prawie 165 tysięcy euro. Dzięki takim przedsięwzięciom osoby cierpiące na autyzm z całej Europy będą mieć szansę na lepsze życie.