Na zbiorowej prezentacji środowiska związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach zatytułowanej „Serce Wyspy” znajdują się obiekty, rzeźby, wideo, klasyczne malarstwo. Prace  łączy motyw eksploracji, przywołujący jednocześnie losy bohatera powieści Przypadki Robinsona Crusoe.Tytułowe Serce Wyspy to przestrzeń wyostrzonej percepcji, która jest daleka od naszego rutynowego postrzegania” – mówi kurator wystawy, Marta Lisok.

Wyprawa w głąb interioru ma na celu poznawanie nowych terytoriów. Przywołuje daleką podróż wymagającą prowizorycznych rozwiązań. Krąży wokół postaci rozbitka na bezludnej wyspie, kształtującego od podstaw zalążki nowej cywilizacji, wykazującego się zaradnością w trudnych warunkach i eksperymentalnym podejściem do zastanej sytuacji. Jak mówi Marta Lisok – „W tym kontekście nasuwa się pewna analogia z zawodem artysty. To jest taka osoba, która projektuje nasze bycie w świecie, jest designerem nowych zachowań, które wykraczają poza nasz sposób percepcji rzeczywistości.”

„W Olsztynie też mamy artystów pedagogów, działających na Wydziale Sztuki, w Instytucie Sztuk Pięknych i to też dla nich jest jakieś nowe doświadczenie, zderzenie się, konfrontacja z inną myślą twórczą, z inną wyobraźnią, z inną energią twórczą.” – mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii Sztuki BWA . Jej zdaniem ta wystawa, która potrwa do 4. listopada, to wiele ciekawych nowych pomysłów i nowa energia dla Olsztyna.