Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Rozóg ponownie mogły przyjechać zespoły, które specjalizują się w muzyce ludowej. Na scenie w Rozogach zorganizowano „Przegląd muzyki ludowej pogranicza mazursko-kurpiowskiego”. „Połączenie kultury mazurskiej, kultury kurpiowskiej, a że gmina Rozogi graniczy z Kurpiami, jest położona na Mazurach, więc to jest fajne pokazanie dwóch różnych kultur, które są bardzo też do siebie podobne” – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

Prezentacja muzyków miała także element rywalizacji. „Mamy konkurs w czterech kategoriach. Są to grupy śpiewacze, grupy śpiewacze dzieci, dorosłych, plus zespoły folklorystyczne i kapele ludowe” – wyjaśnia Karolina Lewandowska-Zając, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. Łącznie swoje umiejętności zaprezentowało 17 zespołów, dla których muzyka ludowa i folklor to ogromne pasje. Każdy z zespołów musiał zaprezentować minimum dwa utwory ludowe.

Pierwsze miejsce w kategorii grup śpiewaczych dzieci jury konkursowe postanowiło przyznać Grupie Dziecięcej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach, dla której był to sceniczny debiut. Wśród grup śpiewaczych tryumfowała grupa działająca przy Gminnym Ośrodku w Rozogach. W kategorii kapele ludowe najlepsza okazała się Kapela Jana, a w kategorii zespoły folklorystyczne nie wyłoniono zwycięzców. Wyróżnienie otrzymał natomiast Zespół „Babskie Olekanie”. Przeglądowi i konkursowi towarzyszył także festyn regionalny.