Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Koncert noworoczny Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej to okazja między innymi do wspomnień. Kiedy miała miejsce pierwsza edycja tego wydarzenia?

Lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej: Wydaje mi się, że już lat naście będzie, jest to faktycznie długa, długa tradycja ciesząca się ogromną popularnością. Tylko raz, jeden, w zeszłym roku z powodu pandemii byliśmy zmuszeni odwołać koncert, a tak to cały czas kontynuujemy ten zwyczaj.

Do czego jest to okazja?

Przede wszystkim do relaksu, do odpoczynku. Lekarze zasługują na chwilę relaksu i odpoczynku. Przy swojej ciężkiej pracy jest to im naprawdę potrzebne, konieczne, a jednocześnie jest to integracja, możemy się spotkać, bo tak na co dzień wszyscy pracujemy w różnych szpitalach, w różnych przychodniach, w gabinetach i okazji do takich rozmów, spotkania, nawet konsultacji zawodowych też jest nie za wiele, więc poza odpoczynkiem możemy porozmawiać na wszystkie inne tematy. Myślę, że to doskonała okazja, żeby naładować się taką pozytywną, muzyczną energią na nadchodzące wyzwania.

Jakie wyzwania czekają naszych lekarzy w 2022 roku?

Niestety ciągle borykamy się z tymi samymi wyzwaniami, jesteśmy w okresie pandemii i już parę razy myśleliśmy, że będzie lepiej, że zbliża się koniec, a tego końca nie widać, więc ciągle walczymy z pandemią, ale też nie można zapominać, że wszystkie inne problemy i choroby świata nie zniknęły i pacjenci z innymi problemami zdrowotnymi cierpią z powodu pandemii szczególnie, bo są wydłużone kolejki, ograniczona dostępność, a czasami i własne, wewnętrzne obawy, żeby ruszyć się z domu i porobić odpowiednie badania, czy wymagane zabiegi.

W 2022 roku podejrzewam nie zabraknie również innych wydarzeń muzycznych, nie zabraknie także wydarzeń naukowych. Myślę, ze to jest dobra okazja, żeby zaprosić na 25 lutego do Hotelu Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, bo tam również ważne, naukowe wydarzenie.

Tak, to też jedna z naszych tradycji, takie konferencje, warsztaty interdyscyplinarne, które organizujemy od lat i w tym roku, pomimo ograniczeń, które nas dopadły również organizujemy tę konferencję. Wypożyczyliśmy sprzęt nanoplazmowy do odkażania powietrza, bo nie chcemy tracić tak ważnego dla nas wydarzenia. W tym momencie to nie tylko relaks, zabawa, integracja, ale nauka, kształcenie ustawiczne, wymiana doświadczeń, no nie możemy z tego zrezygnować.

Może wspomnijmy, o czym będą mówić prelegenci podczas tego wydarzenia?

Jak zawsze podczas tych warsztatów interdyscyplinarnych staramy się koleżankom i kolegom pokazać, co nowego robią lekarze w naszym regionie, a tych nowych metod terapeutycznych, innowacji to zawsze pojawia się trochę i to jest właśnie jakby główna idea tych warsztatów.

Dziękuję za rozmowę.