19 instytucji z 13 krajów. Przedstawiciele świata nauki i biznesu. Cel - wspólna praca nad zwiększeniem produkcji i spożycia wysokiej jakości białek roślinnych przez mieszkańców Europy.

- Pracujemy nad białkami roślinnymi, chcemy powiększyć rynek i produkcję, co ma przełożyć się na zwiększenie konsumpcji białek roślinnych i zmniejszenie zapotrzebowania na białka zwierzęce- tłumaczy SVEN-ERIK JACOBSEN - KOORDYNATOR PROJEKTU PROTEIN2FOOD, UNIWERSYTET KOPENHASKI. 

W tej chwili w Europie dominuje konsumpcja białek pochodzenia zwierzęcego. 70% protein roślinnych jest importowanych. To niepokoi ekspertów, bo produkcja białka zwierzęcego jest kosztowna, co więcej - nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb powiększającej się populacji Europy.

5-letni projekt PROTEIN2FOOD jest finansowany z europejskiego programu Horyzont 2020. A spotkanie członków realizującego go konsorcjum zorganizował Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

- Podstawową funkcją w Instytucie jest prowadzenie badań dotyczących analizy sensorycznej surowców, produktów, wpływu procesu technologicznego na końcowy produkt - mówi prof. RYSZARD AMAROWICZ - KIEROWNIK ZAKŁADU CHEMICZNYCH I FIZYCZNYCH WŁAŚCIWOŚCI ŻYWNOŚCI, IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE. 

Do zadań naukowców z Olsztyna będzie również należała analiza chemiczna związków towarzyszących białkom, a w dalszym etapie - również badania na zwierzętach, pozwalające określić wartości produktów z białka roślinnego.

Przedsiębiorcy, których konsorcjum zaprasza do współpracy, mają pomóc we wprowadzeniu opracowanych produktów na rynek.

-  Sami pracujemy nad technologią pozyskiwania białka z rzepaku, jesteśmy zainteresowani aplikacjami tego białka, tym zajmuje się projekt PROTEIN2FOOD, czyli jak możemy użyć białka w pożywieniu, żywności-  informuje MAGDALENA KOZŁOWSKA - WSPÓŁZAŁOŻYCIEL FIRMY NAPIFERYN BIOTECH Z ŁODZI. 

-  Poszukujemy ciągle inspiracji czerpanych z tego co opracowuje świat nauki, ale również liczę, że to dzisiejsze spotkanie będzie i jest okazją do spotkania z innymi producentami - mówi MAREK KUBARA - KUBARA SP. J. Z CZĘSTOCHOWY. 

Z tej współpracy będzie mógł czerpać każdy mieszkaniec Europy. Wydajne i bogate w składniki odżywcze zboża są bowiem doskonałym elementem zbilansowanej diety, dziś zdominowanej przez białka pochodzenia zwierzęcego. Zyskuje również środowisko - ponieważ produkcja białek roślinnych oznacza mniejsze wykorzystanie nawozów. Równie ważna jest ekonomia. Bo wytwarzanie białek roślinnych jest tańsze, niż produkcja białek zwierzęcych.