Drugiego września dzieci i młodzież wróciły do szkół po wakacyjnej przerwie. To również czas skłaniający do refleksji nad stanem polskiej edukacji. Okazją do dyskusji na ten temat stał się Edukacyjny Okrągły Stół, który powoływany jest w każdym województwie, a ostatnio również i w Olsztynie. „W kwietniu odbył się Ogólnopolski Stół Edukacyjny z inicjatywy pana premiera Mateusza Morawieckiego, który obradował w tych samych tematach, w których dzisiaj odbywają się te regionalne Okrągłe Stoły Edukacyjne i jednym z ważnych postulatów, który tam wtedy wybrzmiał na tym Ogólnopolskim Stole Edukacyjnym, była kwestia przeprowadzenia podobnych dyskusji na poziomie regionalnym” - przypomina wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

W obradach zabrali głos przedstawiciele lokalnej oświaty, nauczyciele, a także rodzice oraz ci najbardziej zainteresowani – uczniowie. Zgłaszane problemy często pokrywały się z tymi, które przytaczano na obradach w innych województwach, ale zdarzały się też i nowe. „Olsztyn wyróżnia to, że jest więcej spraw szkolnictwa zawodowego. Mówili o tym pracodawcy, dyrektorzy szkół, samorządowcy i jedna z uczennic” - informuje biorąca udział w olsztyńskim spotkaniu wiceminister edukacji Iwona Michałek.

Wszystkie wnioski i problemy zgłoszone podczas obrad zostały zanotowane tak, by żaden nie został zapomniany i pominięty. „Dyskurs jest związany z polską szkołą, szkołą, która ma dwa podstawowe cele, celem jej jest edukować i wychowywać. Te cele są łącznie rozważane, ale nie rozłącznie. Wnioski, które nasuwają się w czasie dyskursu, są spisywane przez pracowników Kuratorium Oświaty i w formie uporządkowanej będą przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej” - zapewnia Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.