Roślinne związki bioaktywne, a wśród nich polifenole, są cenione ze względu na swoje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, czy przeciwnowotworowe. Jednak po spożyciu, każdy z nas może reagować na nie w inny sposób, w zależności od wieku, płci, szybkości metabolizmu i innych czynników, które mogą warunkować wpływ określonej diety na nasze zdrowie. Poznanie tych czynników jest niezbędne dla zdefiniowania prozdrowotnych związków bioaktywnych dla poszczególnych grup konsumentów.

Ten cel zainspirował naukowców do powołania projektu POSITIVe, czyli interdyscyplinarnej i wielodziedzinowej platformy współpracy wspieranej przez Unię Europejską. „To niezmiernie ważne, by – na ile to możliwe – zgromadzić ekspertów w tej dziedzinie z całej Europy, by ocenić stan wiedzy na ten temat i określić najlepsze metody do dalszych, wspólnych badań” - mówi dr Christine Morand, przewodnicząca projektu POSITIVe. „Chcemy znaleźć czynniki, które decydują o tym, że te substancje są różnie wchłaniane, różnie metabolizowane i dlaczego różnie na nas wpływają, czyli chcemy wyjaśnić, jak duża jest zmienność osobnicza” - dodaje dr hab. inż. Wiesław Wiczkowski z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Projekt skupia ponad dwustu naukowców z ponad 30 krajów Europy, którzy w ciągu roku pracują w mniejszych grupach roboczych zrzeszających ekspertów w poszczególnych dziedzinach. Jedno z takich spotkań zorganizował Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Naukowcy omówili aktualne postępy prac i plany najbliższych działań.

Kolejne spotkanie członków projektu POSITIVe z grup roboczych połączone z warsztatami naukowymi odbędzie się we wrześniu w Salonikach w Grecji.