Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oferuje swoim studentom nie tylko wykłady, ale także sposobność pogłębiania wiedzy po zajęciach. Mowa o kołach naukowych, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Tematyka kół jest bardzo zróżnicowana. Nie dotyczy jedynie pogłębiania wiedzy zajęciowej, ale służy też rozwijaniu pasji i zainteresowań studenta. „Koła naukowe niekoniecznie muszą być związane z dydaktyką danego kierunku, ponieważ do kół naukowych mogą należeć wszyscy studenci z Uniwersytetu, a więc niekoniecznie studenci tylko z wydziału, na którym funkcjonuje koło naukowe” - podkreśla dr hab. Janina Dziekońska-Rynko, prof. UWM, pełnomocnik rektora UWM ds. kół naukowych.

Na UWM możemy znaleźć między innymi koło fotograficzne, koła dziennikarskie, a także koło entomologów „Pasikonik”, które bada oraz uczy się hodowli różnych gatunków owadów. „Poznajemy tajniki różnych gatunków, głównie gatunków egzotycznych, takich jak patyczaki, jak straszyki, karaczany, mrówki, bo też mamy swoje formikarium, malutkie, ale mamy” - mówi dr Agnieszka Kosewska, opiekun koła „Pasikonik”.

Liczebność kół naukowych jest powiązana z liczbą studentów i kierunków na danym wydziale. Najwięcej jest na Wydziale Prawa i Administracji – ponad 40 kół naukowych, następnym wydziałem jest Wydział Humanistyczny, na którym działa 30 kół naukowych. Sporo jest także na Wydziale Lekarskim – tam zarejestrowano 20 kół. Łącznie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zarejestrowanych jest 271 kół naukowych. Ich członkowie uczestniczą w studenckich konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Na UWM międzynarodowa konferencja naukowa kół studenckich odbywa się co roku i zawsze w maju.