Cisza? W XXI wieku jest jej jak na lekarstwo. Hałas otacza nas niemal na każdym kroku, a wielu z nas dodatkowo samodzielnie bombarduje uszy kolejną dawką decybeli. Efekt – Narodowy Test przeprowadzony w 2016 roku pokazał, że już czterech na dziesięciu Polaków ma problem ze słuchem.

Między innymi z tego powodu ci uczniowie Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie uważnie wsłuchują się w problemy Polaków i zdobywają wiedzę oraz umiejętności potrzebne by im pomóc. „Badają słuch, analizują później to badanie pod kątem późniejszego doboru aparatów słuchowych, wybierają odpowiedni aparat, dopasowują go” - wymienia Elżbieta Borowicz-Skoneczna, nauczycielka na kierunku Protetyk Słuchu.

Zawód protetyka słuchu wymaga wiedzy z szeregu dziedzin – medycyny, elektroniki, psychologii i akustyki. „Ten kierunek interesuje mnie dlatego, że coraz więcej osób ma problem z niedosłuchem i sama obserwuję, że używam słuchawek, które szkodzą uszom, a w związku z tym, będą potrzebni specjaliści, którzy będą zajmować się niedosłuchem” - mówi Marta Ordakowska, uczennica na kierunku Protetyk Słuchu.

Wiedza teoretyczna jest tu połączona z praktycznymi zajęciami z wykorzystaniem sprzętu potrzebnego do diagnozowania wad słuchu. Uczniowie dowiadują się również, jak wykonać odlew ucha i przygotować wkładkę douszną aparatu słuchowego.

Nauka na kierunku Protetyk Słuchu w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie jest bezpłatna. Cykl kształcenia trwa dwa lata i realizowany jest w systemie dziennym oraz zaocznym. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.medyk.olsztyn.pl.