Staże zagraniczne od lat cieszą się wśród uczniów niesłabnącą popularnością. Od 2015 roku uczestniczą w nich również przedstawiciele dwóch mrągowskich placówek: Zespołu Szkół nr 2 i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. „Uczniowie tych szkół i nauczyciele wyjeżdżają na staże zagraniczne, jest to w ramach programu unijnego Erasmus+. Jeżdżą do Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoch. Tam nabierają takiego doświadczenia, obserwują, czy wybrany przez nich zawód jest słuszny i jak to wygląda za granicą” – mówi Barbara Kuźmicka-Rogala, starosta mrągowski.

Program niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim młodzież zyskuje pewność siebie, niezbędną w dalszej karierze zawodowej. Koordynatorem projektu jest pan Marek Szmigiel, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Mrągowie. „Głównym celem programu jest podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych i językowych uczniów i nauczycieli, a także poznanie oczekiwań pracodawców zagranicznych i ich konfrontacja z polskim rynkiem prac. Program Erasmus+ jest doskonałym sposobem na to, aby młodzież poznała piękno i odmienność kulturową świata, aby zdobyła cenne, nowe doświadczenia zawodowe, które wzmocnią ich poczucie wartości własnej” – podkreśla Marek Szmigiel.

Program Erasmus+ to okazja do poszerzenia horyzontów młodych ludzi, pokazania im możliwości, jakie daje systematyczna nauka i praca. „Podczas staży w ramach programu Erasmus+ poznacie nowe środowisko pracy, nowe standardy, poznacie nowych ludzi, ich kulturę i współczesność” – przekonuje swoich uczniów Agnieszka Pytel, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie również z powodzeniem realizuje program Erasmus+. „Od czerwca 2022 roku do sierpnia 2026 150 uczniów i 40 nauczycieli weźmie udział w programie Erasmus+, w ramach którego będą odbywali staże dwutygodniowe w Hiszpanii i w Chorwacji” – informuje Mirosław Moczydłowski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie.

Część uczniów staże ma już za sobą. „Miałam okazję pojechać do Szwecji, do Malmö i odbywać tam dwutygodniowe praktyki. Uczyliśmy się tworzenia wizytówek reklamowych oraz kasetonów świetlnych. Byłam pod stałym okiem najlepszych grafików komputerowych” – mówi Ilona, uczennica CKZiU. „Mieliśmy okazję podszkolić swoje umiejętności praktyczne dzięki pracy w branży IT, mieliśmy możliwość wymiany podzespołów komputera, czy stosowania sprzętu do diagnozy” – dodaje Weronika. „Jako technik pojazdów samochodowych odbywaliśmy staż zawodowy w Hiszpanii, w miejscowości Walencja. Staż odbywał się w lokalnych warsztatach samochodowych. Wykonywaliśmy m.in. przygotowanie oraz lakierowanie pojazdów samochodowych, naprawa zawieszenia, wymiana płynów eksploatacyjnych” – opowiada Jakub. „Odbyłam praktyki w zakładzie mięsnym, miałam okazję zobaczyć ekskluzywny zakład przetwórstwa mięsnego i profesjonalny sprzęt. Uczyłam się m.in. wstępnej obróbki mięsa, rozbioru tuszy na elementy kulinarne i pakowania na w pełni zmechanizowanej linii produkcyjnej” – relacjonuje Klaudia.

Co uczniowie wynieśli z dwutygodniowych praktyk? „Na pewno dużo doświadczenia zyskałem, udoskonaliłem na pewno angielski, bo rozmawialiśmy tylko po angielsku” – podkreśla Dawid. Edukacyjne walory staży zagranicznych widzą także towarzyszący uczniom nauczyciele. „Uczę języka angielskiego, więc uważam, że jest to jeden z najwspanialszych, najbardziej efektywnych sposobów na to, aby podnieść swoje kompetencje lingwistyczne. Proszę pamiętać, że młodzież tak naprawdę wychodzi ze swojej strefy komfortu i zaczyna posługiwać się językiem obcym, w przypadku naszej młodzieży jest to język angielski, w środowisku, którego nie znają” – podkreśla Iwona Harasimowicz, nauczycielka języka angielskiego w CKZiU w Mrągowie.

Dotychczas w stażach zagranicznych wzięło udział 298 uczniów i 42 nauczycieli z powiatu mrągowskiego. Uczniowie po zakończeniu stażu otrzymują certyfikat i list referencyjny od pracodawcy, u którego odbywały się praktyki.