Serwisy ×

ARCHIWUM PAŃSTWOWE W OLSZTYNIE BANK ŻYWNOŚCI W OLSZTYNIE BEZPŁATNE SZKOŁY COSINUS CZTERY PORY ROKU FEDERACJA ORGANIZACJI SOCJALNYCH WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH FUNDACJA OCHRONY WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE GMINA DĄBRÓWNO GMINA DYWITY GMINA GIETRZWAŁD GMINA JEZIORANY GMINA JONKOWA GMINA KURZĘTNIK GMINA PURDA GMINA ŚWIĄTKI GMINNY OŚRODEK KULTURY W PURDZIE INSTYTUT ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE LASTLEVEL LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OLSZTYNIE MIEJSKI SZPITAL ZESPOLONY IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLSZTYNIE MIEJSKI ZESPÓŁ PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ W OLSZTYNIE OLSZTYN OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W OLSZTYNIE PRODUKT WARMIA MAZURY RADIO PLUS OLSZTYN 88, 1 FM SAMODZIELNY PUBLICZNY ZESPÓŁ GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC W OLSZTYNIE SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA POJEZIERZE STOWARZYSZENIE CIVITAS CHRISTIANA STOWARZYSZENIE WYJĄTKOWE SERCE SZKOŁA POLICEALNA IM. PROF. ZBIGNIEWA RELIGI W OLSZTYNIE TELEWIZJA KOPERNIK TELEWIZJA KOPERNIK URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE WARMIŃSKO - MAZURSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA RZEMIOSŁA I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO Z SIEDZIBĄ W OLSZTYNIE WARMIŃSKO-MAZURSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W OLSZTYNIE WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W OLSZTYNIE WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI I EKONOMII TWP W OLSZTYNIE ZACHODNIOMAZURSKA LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNEJ

Życie w Archiwum

Dokumenty, informacje o regionie i o jego mieszkańcach. Jakie tajemnice skrywają zasoby Archiwum Państwowego w Olsztynie?

To kilometry dokumentów dotyczących naszej historii. Pozwalają dowiedzieć się o tym, jak funkcjonował nasz region – a także, jak żyli pojedynczy ludzie. Państwo gromadzi dane na temat swoich obywateli praktycznie od urodzenia aż do śmierci. I to wszystko można znaleźć w Archiwum Państwowym w Olsztynie – włącznie z dokumentacją medyczną, jeśli interesująca nas osoba chorowała.

Zasoby Archiwum Państwowego w Olsztynie w dużej mierze dotyczą XX wieku – chociażby o tym, skąd przyjechali obecni mieszkańcy Warmii i Mazur. Ale to także informacje istotne nie dla historyków, lecz dla mieszkańców, którzy chcą znaleźć dowody na… opłacanie składem na ZUS.

Co więc można znaleźć? Jak dotrzeć do informacji? I jakim zainteresowaniem cieszą się zgromadzone w Archiwum dokumenty? O tym wszystkim z doktorem Mariuszem Korejwo z Archiwum Państwowego w Olsztynie rozmawia Marek Jarmołowicz