Lekcja języka angielskiego może być ciekawsza? Zdecydowanie tak! Dzięki nowemu, międzynarodowemu projektowi realizowanemu w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, przyswajanie nowych słów i konstruowanie zdań staje się prawdziwą przygodą. „Projekt nazywa się AI Masters, jest to projekt eTwinning dotyczący sztucznej inteligencji, a dokładnie wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennym życiu” – mówi Michał Siwkowski, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Zadaniem uczniów jest napisanie opowiadania. Nie tworzą go jednak sami, ich historie rozwija sztuczna inteligencja. Wchodzi w interakcje z młodzieżą, dopisując swoje własne zdania. „Program prowadzi interakcję z uczniami, później, za pomocą programu sztucznej inteligencji, tłumaczymy to nasze opowiadanie na różne języki, domyślnie język polski, a następnie tworzymy obrazy oraz muzykę, dzięki czemu łączymy wszystko w jeden, wspólny filmik, który wszyscy mogą obejrzeć” – wyjaśnia Michał Siwkowski. Uczniowie aktywnie uczestniczą w każdym z etapów tworzenia audiobooka. Poznają dzięki temu możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja.

Głównym celem projektu jest rozwijanie kompetencji językowych uczniów z nastawieniem na wykorzystanie języka obcego w piśmie. „Uczniowie, mam nadzieję i widzę to codziennie, nabrali pewnej śmiałości do tego pisania, żeby próbować, że zawsze, kiedy coś nie wyjdzie, można to poprawić” – przekonuje Michał Siwkowski.

W Zespole Placówek Edukacyjnych nowe technologie goszczą od dawna. „Nowe technologie są po to, żeby je wykorzystywać, my jesteśmy zakochani w nowych technologiach z dwóch powodów. Po pierwsze, dają łatwiejszy dostęp do wiedzy, a po drugie, niezmiernie zwiększają atrakcyjność zajęć prowadzonych w naszej placówce. Wszystko, co nowe, ma ten pierwiastek ciekawości i pokazuje sposób, w jaki można uczyć się inaczej” – podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Projekt rozpoczął się w listopadzie i potrwa do lutego. Bierze w nim udział pięć szkół z pięciu różnych krajów, m.in. Portugalii, Czech i Polski.