Nidzica kojarzy się przede wszystkim z górującym nad miasteczkiem średniowiecznym zamkiem. Turnieje rycerskie i wiele imprez o charakterze historycznym przyciąga na jego dziedziniec mieszkańców i turystów. Ale nowe inwestycje, związane z ideą Cittaslow, spowodują, że całe miasto niebawem się zmieni. Będzie nowocześnie, ale z klimatem.

„Przystąpienie do sieci Cittaslow pozwoliło nam na składanie wniosków o dofinansowanie na rewitalizację miasta. Nigdy byśmy nie otrzymali na pewne inwestycje żadnych dofinansowań, wobec tego tym bardziej należy się cieszyć i deklaruję, że jeśli pojawią się kolejne możliwości, to na pewno skorzystamy z tego” - zapewnia burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

Nidzica wykorzystuje wszelkie możliwości, jakie daje Cittaslow. Projekty: „Rewitalizacja centrum miasta Nidzica” i „Przebudowa rynku w centrum Nidzicy” opiewają na niemal 10 milionów złotych. Dzięki nim rynek wraz z ratuszem miejskim i okolicznymi uliczkami nabiorą nowego charakteru. Natomiast projekty „Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez przebudowę parku nad jeziorkiem”oraz „Przebudowa parku nad jeziorkiem – urządzenie terenów zielonych w sąsiedztwie parku”, realizowane za kwotę około 5 milionów złotych, mają umożliwić mieszkańcom i turystom korzystanie z tego terenu. Będzie tu można organizować wydarzenia kulturalne, dzięki którym park wokół jeziorka będzie tętnił życiem. W niedalekiej przyszłości realizowany będzie również projekt „Remont zamku i wzgórza zamkowego w Nidzicy”.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.