Licząca niemal 10 tys. mieszkańców Orneta prawa miejskie otrzymała w 1313 roku. Przepiękny, gotycki układ urbanistyczny starówki jest jednym z najlepiej zachowanych w regionie, nad miastem góruje gotycka bryła kościoła Św. Jana Chrzciciela, a budynek ratusza skrywa najstarszy dzwon na Warmii.

Do sieci miast dobrego życia Orneta dołączyła w 2016 roku. „Jesteśmy w jednej rodzinie i chciałbym bardzo podziękować wszystkim koleżankom i kolegom ze wszystkich miast Cittaslow za to wsparcie, którego nam udzielili przy okazji chęci wstąpienia do ponadlokalnego programu rewitalizacji, dzięki któremu Orneta także została doceniona i otrzyma środki bez konieczności startu w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego” - mówi burmistrz miasta Ireneusz Popiel.

Ponad 1,5 mln złotych pozyskanych środków miasto przeznaczy na zagospodarowanie i uporządkowanie pustych przestrzeni publicznych poprzez budowę placu sportowo-rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Ornecie. Powstanie boisko, bieżnie, skate park, siłownia zewnętrzna, parking, alejki spacerowe. Będą z nich mogli korzystać uczniowie szkoły, ale też wszyscy mieszkańcy miasta.

Drugi projekt, na który popłynęły pieniądze z Sieci Miast Cittaslow, będzie wspierał aktywność sportową i artystyczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Za około pół miliona złotych zostaną zaadaptowane i wyremontowane pomieszczenia w piwnicach Szkoły Podstawowej Nr 1.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.