Gmina Dywity korzysta ze swojego położenia w pobliżu Olsztyna. Ta lokalizacja – tuż przy stolicy regionu – uznawana jest za atut, zwłaszcza że współpraca między samorządami układa się bardzo dobrze.

Wśród przykładów dobrej współpracy wójt gminy Dywity Daniel Zadworny wymienia chociażby komunikację podmiejską, która ułatwia mieszkańcom gminy korzystanie z dobrodziejstw dużego miasta. Gmina Dywity była pierwszą gminą w powiecie olsztyńskim, która uruchomiła zbiorową komunikację na swoim terenie na mocy porozumienia z Olsztynem. Dzięki temu powstał tak zwany bilet aglomeracyjny. Ujednolicone są też stawki za komunikację.

Kolejnym przykładem na dobrą współpracę jest straż gminna. W Dywitach znajduje się posterunek straży, której funkcjonariusze są oddelegowani ze Straży Miejskiej w Olsztynie. Kolejne porozumienia mają dotyczyć wodociągów, kanalizacji i innych obszarów życia społecznego.

Liczba mieszkańców gminy Dywity systematycznie rośnie. Teraz jest to około 12 tysięcy. Być może właśnie bliskość Olsztyna, ale też wygoda życia w mniejszej miejscowości powoduje, że wiele osób decyduje się tu zamieszkać.