Ewa Pelikant-Grodzka, Telewizja Kopernik: 2019 to kolejny rok, w którym inwestycje w Lidzbarku Warmińskim szły pełną parą. Zacznijmy może od tej największej – uzdrowisko w Lidzbarku Warmińskim.

Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbark Warmińskiego: Infrastruktura uzdrowiskowa, o której już od wielu lat myśleliśmy i tworzyliśmy dokumentację, a także przygotowywaliśmy środki finansowe, projekty i otrzymaliśmy dotacje na drugą, praktycznie to jest druga część elementów uzdrowiskowych. Pierwszą, taką „miękką” zrobiliśmy, to była dolina Symsarny i tam infrastruktura małej architektury została wykonana, a teraz przystąpiliśmy do prac związanych z uzbrojeniem terenów do infrastruktury „twardej”, do infrastruktury uzdrowiskowej polegającej na budowie tężni, a także promenady. Uzbrojenie pełne terenu, parkingi, place zabaw, toalety. Te elementy, które zaczęliśmy już budować, które budujemy, będą nam służyły do możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Czekamy oczywiście na inwestorów, którzy będą budowali szpital uzdrowiskowy.

Czyste powietrze to również priorytet tu, w Lidzbarku Warmińskim, a to czyste powietrze to także komunikacja miejska, która ruszy niebawem.

Żeby infrastruktura była tak zbudowana, aby można było tutaj właśnie prowadzić lecznictwo uzdrowiskowe, wprowadzamy komunikację, pierwszą w historii naszego miasta komunikację miejską, publiczną i jeszcze na dodatek darmową. Otrzymaliśmy oczywiście wsparcie finansowe w wysokości 5 milionów złotych. Kupujemy dwa autobusy elektryczne, a także budujemy chodniki i wymieniamy oświetlenie uliczne.

Do budowanego uzdrowiska potrzebni będą pracownicy, więc wiele osób w Lidzbarku Warmińskim będzie musiało zdobyć kwalifikacje niezbędne do tego, aby w uzdrowisku pracować. To zaś wiąże się z aktywizacją zawodową mieszkańców.

W roku 2019 oddaliśmy do użytku Ośrodek Aktywizacji Zawodowej. Wraz z zagospodarowaniem całego obszaru, zdegradowanego obszaru, dotychczas nieużytkowanego. Tam już odbywają się zajęcia aktywizujące osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem zawodowym, ale też tych osób, które chciałyby zmienić swoje umiejętności zawodowe.

Inwestycje drogowe, remonty wielu ulic, proszę powiedzieć o tym, co już się wydarzyło.

Dzieje się cały czas bardzo dużo, ponieważ już zakończyliśmy budowę drogi do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowa droga została zbudowana na ulicy Konarskiego i przystąpiliśmy do bardzo dużego projektu związanego z przebudową i remontem ulicy Dąbrowskiego. To bardzo ważny trakt komunikacyjny, który będzie też wykorzystywany do komunikacji miejskiej. Te wszystkie drogi są w trakcie, albo już zakończone i już planujemy następne.

Te plany związane są po części ze Specjalną Strefą Ekonomiczną tutaj w Lidzbarku?

Tak, oczywiście, mamy już zaczęte działania zmierzające do budowy browaru, lokalnego browaru, pod nazwą Heilsberg, ale też i fabryka kosmetyków. To też jest bardzo istotne, ponieważ fabryka kosmetyków jest też ekologiczna, na bazie miodu. Ale też trzecia fabryka, materacy, produkcji materacy też znalazła swoją lokalizację u nas w mieście, wszystkie te projekty są w trakcie realizacji projektowej budynków. Myślę, że w ciągu 2 lat będziemy mogli zobaczyć fajne fabryki, ale to jeszcze nie koniec, ponieważ lokalni przedsiębiorcy też mocno aktywizują się i też zostały wykupione teraz 2 działki pod potrzeby działalności gospodarczej. Zostały tylko 2 działki praktycznie na SSE i też jest zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Musimy też powiedzieć o kondycji finansowej miasta, bo to wszystko wymagało dużego wkładu finansowego.

Mamy bilans taki, że praktycznie za 1 złotówkę wziętego kredytu, 7 złotych zewnętrznych jeszcze środków pozyskaliśmy i teraz na 2020 rok planujemy w budżecie zadłużenie w wysokości ponad 32 milionów złotych, a budżet cały jest ponad 100-milionowy, także jeżeli chodzi o możliwości kredytowe, są jeszcze na dość dobrym poziomie i staramy się niwelować elementy związane z kosztami – a dlaczego z kosztami? Bo tutaj kwestie związane z inwestycjami  też zmieniają u nas pozycję związaną z kosztami utrzymania naszego miasta. Wymiana oświetlenia ulicznego, o której już mówiłem – to się będzie działo w najbliższych miesiącach – na energooszczędne. Termomodernizacja wielu budynków i użyteczności publicznej, a także mieszkaniowych, wskazuje na zmniejszenie zużycia energii cieplnej, elektrycznej. Teraz jesteśmy w trakcie termomodernizacji bardzo głębokiej naszego urzędu miasta. Staramy się wzmacniać naszą pozycję poprzez uzyskiwanie, maksymalne uzyskiwanie dotacji zewnętrznych.

Lidzbark Warmiński słynie z bardzo wielu imprez kulturalnych, bogata jest też oferta sportowa miasta. Przypomnijmy, co działo się w 2019.

Bieg Kopernikowski, festiwal biegowy, który już po raz kolejny jest u nas organizowany. Bardzo dużo inicjatyw związanych ze sportem motorowym, też mistrzostwa motocrossowe, mistrzostwa endurowe odbywają się, ale też działania zmierzające do aktywizacji tych najmłodszych. Na pewno Wieczory Humoru i Satyry, co roku u nas najstarsze WHiS odbywają się i oczywiście całe lato – piątek, sobota – mamy wieczory jazzowe, na które przyjeżdżają jako wykonawcy znani jazzmani, znane zespoły jazzowe, ale też i bardzo dużo osób przyjeżdża, żeby posłuchać wysokiej jakości muzyki  jazzowej.

W 2020 już weszliśmy, to będzie kolejny rok przełomowy dla Lidzbarka? Czy widzi Pan jakieś takie elementy, które spowodują, że znowu o Lidzbarku będzie głośno?

Dalsza budowa uzdrowiska, dalsze elementy związane z  infrastrukturą komunikacyjną, tutaj będziemy starali się już od początku roku przygotować do inwestycji i realizować inwestycję związaną z dworcem kolejowym, a także dalsze elementy związane z komunikacją. Nasze projekty, które planujemy na ten rok, żeby były uzupełnieniem naszej infrastruktury i oferty turystycznej myślę, że przyniosą bardzo dużo dalszego rozwoju naszego miasta.