Segregacja odpadów stała się naszym codziennym obowiązkiem. Urząd Miasta i Gminy Miłomłyn zadbał o to, aby mieszkańcy mieli jak najmniej problemów związanych z segregacją odpadów na poszczególne frakcje. „Od marca zostały wydrukowane takie ulotki, osobiście najpierw, jako gmina, później przez związek, wydawaliśmy to w „Gazecie Ostródzkiej”. Były komunikaty i tam było wszystko od A do Z powiedziane, jak segregować” - przypomina Stanisław Siwkowski, burmistrz miasta i gminy Miłomłyn.

Teraz zmienił się system odbioru odpadów z tzw. nieruchomości niezamieszkałych. To nieruchomości, w których na stałe nikt nie mieszka, jednak produkują one odpady. „To są fryzjerzy, to są biura księgowe, drobne usługi, oraz przedsiębiorstwa produkcyjno-usługowe” - wyjaśnia Paweł Śnieżawski z Urzędu Miasta i Gminy Miłomłyn. Od 1 czerwca 2020 roku właściciele takich nieruchomości samodzielnie muszą zadbać o odbiór odpadów, wybrać operatora i podpisać z nim umowę. „Muszą zawrzeć bezpośrednio umowy z firmą, która wywozi śmieci” - precyzuje burmistrz Siwkowski. Te zmiany dotyczą nie tylko Miłomłyna, ale wszystkich 19 samorządów wchodzących w skład Związku Gmin Regionu Ostródzko – Iławskiego „Czyste Środowisko”.

Zaś poszukując firmy, która zajmie się wywozem odpadów, warto pamiętać o pewnych zasadach. „Musi najpierw sprawdzić, czy ta spółka, ten potencjalny operator mieści się w indeksie, w zasobach, jeśli chodzi o informacje w urzędach gmin poszczególnych, jeżeli chodzi o tzw. działalność regulowaną” - zaznacza Adam Żyliński, wiceprzewodniczący Związku Gmin „Czyste Środowisko”. Nieruchomości niezamieszkałe będą również regularnie kontrolowane. Za niewypełnianie obowiązku pozbywania się odpadów nakładane będą kary.

Wszystkie informacje można uzyskać w Dziale Gospodarki Odpadami pod numerem telefonu (89) 506 50 12.