Samorządowcy z całego województwa spotkali się w Olsztynie, by poznać założenia i porozmawiać o rządowym projekcie Strategii Demograficznej 2040. „Chcemy w rozmowie z samorządami posłuchać zarówno ich pomysłów, jak i przedstawić te założenia, które wynikają ze strategii” – mówił przed spotkaniem wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Strategia Demograficzna 2040 to projekt, który ma być szansą na przezwyciężenie kryzysu demograficznego w Polsce. „To jest dokument, który powstał w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wynik analiz wszelkich badań dotyczących dzietności, wpływu różnych czynników na dzietność. Chcemy, by ten dokument, po szerokich konsultacjach z samorządowcami, ale również innymi grupami, został przyjęty przez Radę Ministrów we wrześniu jeszcze” – mówi Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. Strategia demograficzna zakłada wzmocnienie rodzin, a także znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci. „Chcemy dzisiaj mówić głównie o polityce mieszkaniowej, dlatego że problemy mieszkaniowe to jest zdecydowanie bariera numer jeden w Polsce, i to zarówno dla tych młodych rodzin czy tych młodych ludzi, którzy dopiero myślą o założeniu rodziny, później jej powiększeniu” – wyjaśnia wiceminister Barbara Socha.

Samorządowcy poznali też założenia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, który polega na dofinansowaniu projektów inwestycyjnych realizowanych w regionach. Potrzeby są duże, bo tylko w ubiegłym roku samorządy złożyły wnioski o wartości 4 miliardów złotych na inwestycje. „Z racji tego, że środków nie było aż tyle, żeby wszystkie programy zrealizować, pozostał wśród samorządowców pewien niedosyt. I jestem o tym przekonany, że teraz program Polski Ład i Program Inwestycji Strategicznych pozwoli w dużej, jeśli nie w całości, to przynajmniej w znacznej części ten deficyt i ten niedosyt zrekompensować” – zapowiada wojewoda Artur Chojecki. Nowy rządowy program będzie realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. „Program w pierwszej fazie, tej pilotażowej, będzie na kwotę 20 mld złotych. Prawdopodobnie cały program to około 100 mld złotych” – informuje Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK. Samorządy będą mogły dostać nawet 95% dofinansowania do inwestycji.