15 sierpnia w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku będzie pachnąco, aromatycznie, smacznie i kolorowo, bo po raz dziesiąty odbywać się będzie Regionalne Święto Ziół. Wydarzenie organizowane jest po to, aby promować zastosowanie ziół we współczesnym świecie – w kuchni, w medycynie, kosmetologii – ale również by pokazać, jakie znaczenie miały zioła w dawnej kulturze ludowej. Data jest nieprzypadkowa, bo 15 sierpnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które w kulturze ludowej nazywane jest świętem Matki Boskiej Zielnej.

Ten czas na wsi zawsze wiązał się z końcem żniw, a rolnicy przychodzili do kościołów z bukietami i wieńcami zrobionymi z ziół i zbóż. Dlatego w nawiązaniu do tej tradycji w położonym na terenie skansenu kościele odbywa się msza, podczas której goście i turyści mogą poświęcić wykonane bukiety z ziół i kwiatów, przygotowane wcześniej przez pracowników muzeum, zebrane na okolicznych polach i w ogrodach skansenu.

Wydarzeniu towarzyszy wiejski targ – w tym roku swoje wyroby będzie prezentować ponad stu dwudziestu wystawców. Na straganach będą produkty zielarskie, rękodzieło i kulinaria. Aby umilić czas, dla gości zagrają i zaśpiewają zespoły ludowe z regionu, ale również z Mazowsza. Będą także ciekawe warsztaty – np. prowadzone przez Stowarzyszenie Warmińskich Chłopów Bosych, którzy szykują m.in. ścieżkę sensoryczną, po której będzie można chodzić bosymi stopami. O ziołach, ich znaczeniu i zastosowaniu będzie opowiadać Babka Zielarka. Regionalne Święto Ziół w Olsztynku rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 10 i potrwa do późnego popołudnia.