Koniec sierpnia i początek września to czas dożynek, czyli podziękowania za dary ziemi w danym roku. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wspólne świętowanie powróciło również do Świątek.

Nie mogło zabraknąć życzeń składanych rolnikom przez uczestników uroczystości. „Szczęśliwych zbiorów do końca” – mówi pani Barbara. „Dobrej pogody, żeby można było pozbierać te zboża” – dodaje pani Wiesława. „Rolnikom życzę tego, żeby mieli swoich następców, żebyśmy my mogli kupić świeże produkty naszych producentów, na miejscu, ekologiczne i żeby oni mieli swoich spadkobierców w postaci dalszych wytwórców tych pięknych, ekologicznych produktów” – podkreśla Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Świątki.

Dożynki w Świątkach rozpoczęła tradycyjna Msza święta w Kościele pw. św. Kosmy i Damiana. Następnie w uroczystym orszaku uczestnicy nabożeństwa przemaszerowali do Parku Wiejskiego, gdzie czekała na nich dalsza część atrakcji. Tradycją Święta Plonów jest m.in. uroczyste przekazanie chleba przez starostów dożynek, którymi w tym roku zostali państwo Agata i Krzysztof Niebrzydowscy.

Ozdobą dożynek i formą uczczenia zbiorów są wieńce, które z precyzją i sercem wykonują przedstawiciele poszczególnych miejscowości. W tym roku nagroda za najpiękniejszy dożynkowy wieniec trafiła do sołectwa Gołogóra. „Troszkę pracy to potrzebuje. Zbieramy zboża dużo wcześniej, kiedy są jeszcze zielone, niedojrzałe, wiążemy, suszymy, później dobieramy odpowiednio, jakąś tam koncepcję wymyślamy. I później no wyplatanie” – opowiada Joanna Wielgosz, jedna z twórczyń zwycięskiego wieńca.

Chleb ze smalcem to danie, którego smak zna niemal każdy. Podczas dożynek w Świątkach rozstrzygnięto, kto w gminie potrafi najlepiej i najciekawiej przyrządzić ten specjał. „Smalec jest robiony z fasoli, bardzo prosty – fasola, cebulka, majeranek, sól i pieprz i finito!” - mówi Urszula Gracz z Kwiecewa, laureatka I miejsca w konkursie.

Dodatkową atrakcją były warsztaty przygotowywania chleba i sera, a także krótki kurs wykorzystywania ziół w diecie i wykonywania leczniczych maści. Na dożynkach w Świątkach nie mogło również zabraknąć Kół Gospodyń Wiejskich, które oferowały gościom ciasta, gorące dania i nalewki własnej produkcji.