Ksiądz Walenty Barczewski urodził się 10 lutego 1856 roku w podolsztyńskiej wsi Jaroty. Po ukończeniu gimnazjum kontynuował naukę w seminarium w Braniewie, a następnie w Eichstätt w Bawarii. Przyjął tam w 1883 roku święcenia kapłańskie.

Najpierw pracował w Butrynach, potem w Świętej Lipce, Biskupcu i Wielbarku. W 1894 roku został proboszczem w Brąswałdzie i przystąpił do budowy istniejącego tu obecnie neogotyckiego kościoła. Zaplanowane przez niego malowidła o treści historyczno-patriotycznej umieszczone na sklepieniu do dziś zachwycają osoby odwiedzające świątynię i przypominają o burzliwej historii Warmii i Polski.

Ksiądz Walenty był przede wszystkim Warmiakiem i całe życie walczył o to, aby mieszkańcy Warmii pamiętali o swojej tożsamości. Wierzył, że ta ziemia znów będzie w granicach Polski. Pragnął dla przyszłych pokoleń zachować lokalne tradycje i zwyczaje. Równocześnie miał ogromny posłuch wśród lokalnej społeczności. O księdzu Barczewskim pamiętają też obecni mieszkańcy wsi.

Ksiądz Walenty Barczewski zmarł 28 maja 1928 roku w Brąswałdzie. Został pochowany na miejscowym cmentarzu, w kwaterze naprzeciw grobu swojej matki Barbary. Przed kościołem znajduje się pomnik tego wielkiego Warmiaka, z którego patrzy na swoje materialne dzieło. Jednak z pewnością ważniejsze jest to duchowe, zapisane w sercach kolejnych pokoleń mieszkańców Brąswałdu.