Mimo pandemii, miniony rok w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku należał do niezwykle udanych pod wieloma względami. Były nowe inwestycje, oddano nowe obiekty, organizowano również wystawy. Dopisała też frekwencja. Odbyły się dwa wydarzenia związane z otwarciem nowych obiektów – pierwszy z nich to stodoła ze wsi Królikowo, a drugi to wybudowana w ramach współpracy transgranicznej Polska – Rosja kopia stajni z Tołkin z przeznaczeniem na magazyn muzealiów ruchomych. Prowadzone były również dwa projekty edukacyjne.

Muzeum wzbogaciło się również o specjalistyczny sprzęt – z projektu ministerialnego kupione zostało urządzenie do dezynsekcji obiektów muzealnych. Można nim dezynsekować obiekty z różnych materiałów – drewna czy metalu. To bardzo ułatwi pracę muzealników, bo pozwoli dokonywać dezynsekcji zbiorów na miejscu. Drugi duży zakup dotyczy sprzętu fotograficznego, który posłuży do wykonania dokumentacji i digitalizacji zbiorów.

W tym roku zakończy się w muzeum projekt transgraniczny. Do wykonania została budowa ścieżki edukacyjno-historycznej wraz z aplikacją mobilną. Ponadto zostanie kupione wyposażenie magazynu obiektów muzealnych. Największą inwestycją zaplanowaną na ten rok jest remont wiatraka „holendra” ze wsi Dobrocin. Będzie to remont kompleksowy, na który składać się będzie wymienione pokrycie czapy, nastąpi konserwacja elementów konstrukcyjnych i mechanicznych, a przede wszystkim zostaną wymienione śmigła. Wiatrak to jeden z najpopularniejszych obiektów w muzeum.