Lidzbark włączył się w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom. Tuż po wybuchu wojny zaczęto gromadzić niezbędne produkty i materiały, które w pierwszych dniach konfliktu trafiły na polsko-ukraińską granicę. „Nasi mieszkańcy niesamowicie włączyli się w pomoc. Można powiedzieć, że to dzięki temu odruchowi serca zebraliśmy trzy pełne busy pomocy, które trafiły na Ukrainę” – informuje burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek.

W pomoc Ukraińcom zaangażowały się także instytucje. Dyrektorzy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji sami wsiedli za kierownice busów i pojechali na Ukrainę. „Busy dostaliśmy od dobrych ludzi z Lidzbarka, wypożyczyli nam te busy. Dodatkowo jeszcze mieliśmy sponsora na paliwo i pojechaliśmy na wschód. Tam te busy wypakowaliśmy, dokładnie w miejscowości Cieszanów” – relacjonuje Mariusz Gołębiowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lidzbarku.

W tej chwili zbiórki produktów żywnościowych, artykułów kosmetycznych, higienicznych, gospodarstwa domowego oraz ubrań dedykowane są uchodźcom, których pod swoje dachy przyjęli mieszkańcy Lidzbarka. Gromadzone są one m.in. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Gmina Lidzbark, zgodnie z wprowadzonymi przepisami, nadaje również uchodźcom numery PESEL. Z tej możliwości skorzystało już przeszło 100 osób. Do Wydziału Spraw Obywatelskich po numer PESEL należy zgłosić się z wypełnionym wnioskiem oraz ze zdjęciem – takim, jak do dowodu osobistego.

Na początku kwietnia do Lidzbarka powinna też dotrzeć pomoc międzynarodowa. Paczki z najpotrzebniejszymi artykułami przygotowywane są w Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow oraz przez przyjaciół Lidzbarka zamieszkujących okolice Birmingham w Anglii.

Ukraińcom, którzy przebywają w Lidzbarku, pomagać można cały czas. Informacje jak to robić, dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Lidzbarku oraz na profilu facebookowym:

www.lidzbark.pl