Na Warmii i Mazurach nie brakuje znakomitych aktorów. Dziś swoje pasje mają okazję rozwijać w teatrach amatorskich. Nie zawsze było to jednak regułą. „Kiedy pierwszy raz wystawiliśmy spektakl „Pod Brzozą”, „Igraszki z diabłem” okazało się, że to się tak podoba mieszkańcom, potem z kolei innym ludziom, że postanowiliśmy jeżdżąc z tym spektaklem pokazywać nasz teatr i zachęcać innych ludzi do zakładania teatru we wsi” – wspomina Bogumiła Radaszewska, z Teatru Prawie Dorosłego z Bartąga, organizatorka Festiwalu Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”.

Pomysł się spodobał, a w okolicznych miejscowościach i gminach licznie powstawały nowe teatry. Wtedy też pojawił się pomysł, by zorganizować Festiwal Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”. W tym roku odbyła się jego szesnasta edycja. „Zaczęliśmy zapraszać te teatry amatorskie do nas właśnie na festiwal, żeby spotykać się, wymieniać wrażenia, razem przeżywać te wszystkie radosne chwile” – mówi Bogumiła Radaszewska.

Tegoroczny festiwal wyjątkowo nie odbył się w Bartągu, a na nowo otwartej scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie. „Mieszkańcy zawsze tłumnie przychodzili do Bartąga, bo to było na świeżym powietrzu, w plenerze, to była pewnego rodzaju specyfika, dzisiaj akurat tam remontujemy i w przyszłym roku będzie powrót Teatrów „Pod Brzozą” do Bartąga, natomiast tutaj oczywiście zawsze będą mile widziani i zawsze będziemy chętnie zapraszali na występy gościnne” – wyjaśnia Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Jako pierwsi na scenie wystąpili aktorzy lokalnego Teatru Prawie Dorosłego. Zaprezentowali nową, nostalgiczną sztukę pod tytułem „Bar Tong”. „Spektakl jest sentymentalną podróżą w przeszłość, w przeszłość aktorów, aktorów, którzy w tym spektaklu odtwarzają siebie, są mieszkańcami Bartąga i wracają do przeszłości, do przeszłości swoich dziadków, rodziców i do własnej” – mówi Barbara Święcicka, reżyserka spektaklu. Pomysł przygotowania spektaklu „Bar Tong” powstał przy okazji jubileuszu piętnastolecia istnienia Teatru Prawie Dorosłego.

Oprócz Teatru Prawie Dorosłego na stawigudzkiej scenie zaprezentował się Teatr Na Przekór z Biskupca oraz Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna.