Wzrastające koszty obsługi długu publicznego, rosnące koszty energii elektrycznej, wysokie koszty zakupu węgla przez ciepłownie, poziom subwencji oświatowej to trudności, z którymi borykają się wszystkie samorządy w naszym kraju. Te problemy dotykają też członków Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Jej przedstawiciele spotkali się na walnym zgromadzeniu, by omówić najważniejsze bieżące sprawy. Omawiano również założenia Strategii Rozwoju Usług Społecznych na lata 2021-2030. „Rok 2022 to jest kolejny trudny rok. Mieliśmy pandemię, dziś mamy wojnę, mamy kryzys energetyczny, mamy inflację i tak naprawdę samorządy muszą ze sobą rozmawiać, muszą ze sobą pracować, bo tak naprawdę jeżeli nie będziemy robili tego razem, to nie damy rady” – podkreśla Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego i koordynator Krajowej Sieci Miast Cittaslow.

Istotnym punktem było poruszenie tematów kryzysu energetycznego i wszechobecnej inflacji. Dyskutowano także o finansach w ramach nowej perspektywie unijnej. „Lidzbark Warmiński rozwija się dzięki inwestycjom, które realizujemy w ramach sieci miast Cittaslow. Następna perspektywa dotacji unijnych to też współpraca i możliwość wsparcia w różnego rodzaju działaniach” – przyznaje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. „Mamy różne zamierzenia związane z siecią, ale też i środki, które są zaplanowane do rozdysponowania. To są też dla nas ważne projekty, nad którymi aktualnie pracujemy i mam nadzieję, że ich realizacja będzie stosunkowo szybka” – dodaje burmistrz Olsztynka Robert Waraksa.

Główną ideą Cittaslow jest poprawa warunków życia w małych miastach poprzez realizację działań na rzecz społeczeństwa i środowiska, przy utrzymaniu wyjątkowego charakteru miasteczek. To sprawiło, że członkowie Cittaslow aktywnie włączyli się w realizację programu „Czyste Powietrze”. W rankingu samorządów, które najskuteczniej motywują swoich mieszkańców do poprawy efektywności energetycznej, opublikowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska – na 625 gmin z Polski, w pierwszej dziesiątce gmin z naszego województwa 7 to członkowie sieci Cittaslow. Pierwsze miejsce w województwie warmińsko-mazurskim zajęło Nowe Miasto Lubawskie. „Cieszę się bardzo, że w województwie jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem ilości domostw, które skorzystały z tych dofinansowań. W kraju też przecież w pierwszej powiedziałbym trzydziestce piątce samorządów jesteśmy, więc sukces na pewno duży i dalej pracujemy z mieszkańcami, aby realizować ten program, korzystać z dopłat” – mówi Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego.