Są dobre wieści dla osób mieszkających na terenach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego – Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych zapewni dofinansowanie do transportu zbiorowego w miejscach, gdzie jeszcze do niedawna linie autobusowe były likwidowane z powodu niskiej opłacalności. 286 linii autobusowych, w tym wiele nowych, o które wnioskowały samorządy gminne i powiatowe, zapewni łatwy i tani dojazd do lekarza, sklepu czy urzędu.

W ubiegłym roku na ten cel przeznaczone zostały prawie 34 mln złotych, a w tym będzie to prawie 56 mln, które zostaną przekazane samorządom na realizację przewozów. To kwota, która pozwoli znacznej części społeczeństwa na korzystanie z usług publicznych niedostępnych dotąd z powodu wykluczenia transportowego. Decyzję o wyborze linii i operatora obsługującego trasy podejmuje samorząd, który wnioskuje o dofinansowanie działania z funduszu. Limit środków dla województwa warmińsko-mazurskiego to 63 mln, więc zostaje kilka milionów złotych rezerwy. Fundusz działa od czterech lat i z roku na rok się powiększa.

Zapowiadane są również zmiany w programie Maluch+. Wynikają one z dużej potrzeby zapewnienia opieki najmłodszym, których rodzice mogą pracować w czasie, gdy dziecko przebywa w żłobku lub innej placówce opiekuńczej. W założeniach tego programu jest również zwiększenie dzietności Polaków. Celem jest, aby w każdej gminie powstał klub maluch lub żłobek. Program zostanie wydłużony do trzech lat, zatem nie trzeba będzie składać wniosków co roku, a każda gmina będzie miała do dyspozycji pulę środków, którą będzie mogła wykorzystać na ten cel.