Rok 2022 to rok zdominowany przez sprawy związane z bezpieczeństwem. Urząd Wojewódzki zajmował się zarówno uchodźcami z Ukrainy, jak i zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego.

„Łącznie przez ten czas, czas wojny, w obiektach uruchomionych zarówno przeze mnie, przez wojewodę, jak i przez jednostki samorządu terytorialnego, przewinęło się, zostało udzielone schronienie około 10 000 uchodźców. Znaczna część tych uchodźców – około 35 000 – znalazła schronienie w domach naszych mieszkańców. Za to bardzo serdecznie dziękuję” – podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Administracja państwowa wspierała też służby mundurowe. „Kupionych zostało 19 pojazdów ratowniczo-gaśniczych do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na łączną kwotę blisko 14 milionów złotych, z czego 5 milionów 650 000 to środki samorządowe i własne OSP, a ponad 8 milionów złotych to środki z budżetu państwa. Do komend Państwowej Straży Pożarnej kupione zostało 12 pojazdów ratowniczo-gaśniczych na za łączną kwotę 14 milionów złotych, z czego 3 400 000 to środki samorządów jako fundusz wsparcia Państwowej Straży Pożarnej, a 10 600 000 zł to środki z budżetu państwa. Ponad 180 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymało wsparcie rządowe na zakup umundurowania i sprzętu. Łączna kwota wsparcia wyniosła 659 000 zł. Policja uruchomiła nowy Posterunek Policji w Młynarach. Do Komend Policji zakupionych zostało 40 nowych motocykli. Zakupiono również 7 radiowozów i 3 ambulanse pogotowia ruchu drogowego, tak zwane radiowozy wypadkowe. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Wojska Polskiego w 2022 roku było uchwalenie Ustawy o Obronie Ojczyzny. Dokument opiera się na trzech filarach. Zwiększeniu finansowania sił zbrojnych, wprowadzeniu koncepcji obrony powszechnej oraz zwiększeniu liczebności Wojska Polskiego. Wzmocnienie wschodniej flanki NATO.  Zakup nowoczesnego sprzętu, 24 armatohaubic K9 sprowadzone z Korei Południowej, które trafiły na wyposażenie 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. 10 czołgów Black Panther, które trafiły na wyposażenie batalionu 20 Brygady Zmechanizowanej w Morągu. Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Olsztynie otrzymali nowoczesny, mobilny robot pirotechniczny PIAP Gryf o wartości blisko 600 tysięcy złotych. Sprzęt zakupiony z Funduszy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego trafił na wyposażenie lotniczego przejścia granicznego w Szymanach. Straż Graniczna otrzymała pojemnik przeciwwybuchowy, wentylowany na przyczepie o wartości 553 tysięcy złotych. Na wyposażenie lotniczego przejścia granicznego w Szymanach trafił wyrzutnik pirotechniczny o wartości 113 tysięcy złotych. Przekazaliśmy również 6 karetek dla szpitali w naszym województwie” – wymienia Artur Chojecki.