Uroczystym przecięciem wstęgi otwarto ponad 10-kilometrowy odcinek drogi Książnik - Boguchwały oraz Wilnowo - Żabi Róg w powiecie

ostródzkim. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta ostródzki, przedstawiciele władz Miłakowa i Morąga oraz wojewody warmińsko-mazurskiego.

Wszyscy podkreślali, że to inwestycja o wielkim znaczeniu. Na lepszym i bardziej komfortowym połączeniu z Miłakowem, skorzystają bowiem nie tylko Boguchwały, gdzie otwierano drogę, ale też okoliczne miejscowości. „Biorąc pod uwagę fakt, że tą drogą dojeżdża dużo młodzieży do Zespołu Szkół Podstawowych w Miłakowie, więc decyzja była jedna, zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, ale i wszystkim, którzy z tej drogi korzystają” – mówi burmistrz Miłakowa Krzysztof Szulborski.

Nowa droga to efekt bardzo dobrej współpracy lokalnych samorządów z powiatem ostródzkim. Inwestycję w 65 procentach sfinansował Fundusz Dróg Samorządowych. Na pozostałą część zrzuciły się gminy Miłakowo, i Morąg oraz Powiat Ostródzki. „Ponad 1,4 mln złotych otrzymaliśmy z gminy Miłakowo i 250 tysięcy od gminy Morąg i dzięki takiej konstrukcji i takiej współpracy była ta inwestycja możliwa. Bardzo się cieszymy, że dzisiaj możemy w sposób oficjalny ją otworzyć” – podkreśla starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski.

To nie koniec dobrych wiadomość dla mieszkańców gminy Miłakowo. Władze miasta lada moment rozpoczną remonty dwóch dróg gminnych:

do miejscowości Gilginia oraz Stolno. Wszystko dzięki skutecznemu pozyskaniu pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. „Po raz pierwszy pojawiają się pieniądze, które dla samorządu są bardzo atrakcyjne, ponieważ poziom dofinansowania tych inwestycji jest w zależności od programu od 95 do 98 procent funduszy zewnętrznych i ten niewielki procent gminę stać, żeby dołożyć” – mówi burmistrz Szulborski.

Dzięki rządowym funduszom gmina mogła zaplanować też 11 inwestycji w samym Miłakowie. Zmieni się parking przy urzędzie miejskim oraz ulice, których nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia. Są to m.in. Topolowa, Ogrodowa, Mazowiecka i Dworcowa. Miasto zdecydowało, że te drogi będą wykonane z polbruku. „W mieście łatwiej jest w przypadku awarii rozebrać kostkę brukową, niż wykuć asfalt, w związku z tym ta decyzja była bardziej z takiego praktycznego punktu widzenia” – wyjaśnia burmistrz.

Miasto nie zwalnia też tempa jeśli chodzi o inne, ważne dla mieszkańców inwestycje. Część z nich dobiegła już końca. „Osiedle Kolorowe i droga, która zamyka remont Osiedla Kolorowego. Wszystkim będzie się korzystało i żyło w bardziej estetycznym i bezpiecznym środowisku i cieszę się, że tą inwestycję mogliśmy zrealizować, zamknąć i mam nadzieję, że wszyscy będą z niej zadowoleni” – mówi Krzysztof Szulborski.

Miasto rozstrzygnęło już wszystkie przetargi na zaplanowane remonty dróg. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku.