Mieszkańcy gminy Nowe Miasto Lubawskie mogą cieszyć się nową ścieżką rowerową, która łączy miejscowości Pacółtowo i Tyliczki. „Ma 5,2 kilometra długości, 2,5 metra szerokości. Zlokalizowana jest w bardzo atrakcyjnym terenie, bowiem zlokalizowana jest w Parku Krajobrazowym Doliny Rzeki Wel” – mówi Tomasz Waruszewski, wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Ścieżka przebiega po nasypie dawnej linii kolejowej nr 260 Nowe Miasto Lubawskie – Zajączkowo Lubawskie. Z okazji zakończenia tej inwestycji zorganizowano rodzinny rajd rowerowy. Dwie grupy mieszkańców wyruszyły odpowiednio z Pacółtowa i Tyliczek, by spotkać się na pikniku, który zorganizowano w miejscu dawnej stacji kolejowej Tylice-Gwiździny. „Wrażenia są świetne, ścieżka jest wspaniała, po starym szlaku kolejowym, jest pośród lasów, pól „Natura 2000”. Jest bardzo fajnie” – mówi Józef Karwowski, mieszkaniec Pacółtowa i radny gminy Nowe Miasto Lubawskie. „Kiedyś tu jeździły piękne pociągi a teraz pięknie turyści będą jeździć rowerami. Coś pięknego, krajobraz chyba jeden z najpiękniejszych w okolicach” – podkreśla Dariusz Komar, mieszkaniec Tylic.

Nie byłoby przecięcia tej symbolicznej wstęgi, gdyby nie dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. „Całkowity koszt to 4,5 miliona złotych. 85% tej kwoty to są środki z dotacji ze środków unijnych, z Programu Bioróżnorodności” – informuje wójt Tomasz Waruszewski. „Opracowujemy taki projekt sieci dróg wojewódzkich, których na dzisiaj mamy 2200. Chcemy w najbliższym czasie, żeby wspólnie, na różnych poziomach samorządu, od gminy, poprzez starostwa powiatowe i samorząd województwa, osiągnąć w najbliższym czasie 4-5 tysięcy kilometrów” – dodaje Bogdan Bartnicki, dyrektor departamentu infrastruktury i geodezji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na uczestników pikniku czekał grill i smakołyki przygotowane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Gwiździn, Tylic i Pacółtowa. Gmina Nowe Miasto Lubawskie może się w tej chwili szczycić najdłuższą siecią ścieżek rowerowych na terenie powiatu nowomiejskiego, liczącą niemal 15 kilometrów.