Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku to jedna z ośmiu i zarazem najmłodsza taka jednostka w kraju. Po dwóch latach działalności władze Oddziału podjęły decyzję o uhonorowaniu zasłużonych reprezentantów środowiska naukowego z północno-wschodniej Polski. „Kryterium podstawowe: jakość naukowa i osiągnięcia. Mieliśmy kilkanaście zgłoszeń, obszar działania dość szeroki, różne dyscypliny” - mówi prof. Mariusz Piskuła, prezes Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku.

Nagroda trafiła prof. Andrzeja Stupakiewicza z Uniwersytetu w Białymstoku. To fizyk, który bada sposoby ultraszybkiego fotomagnetycznego zapisu danych na przezroczystym nośniku. „Jesteśmy w trakcie badań, natomiast cieszymy się, że nasze wyniki, które uzyskaliśmy jako fizycy, zostały zauważone. Stawiamy oczywiście na jakość, na zasięg, żeby był ogólnoświatowy, żeby nasze badania i nasze ośrodki były widoczne w całym świecie” - mówi laureat.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać również dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał prof. Zbigniew Chojnowski z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM za książkę „Wyobraźnia historyczna Mazurów Pruskich. Studia i źródła”. Drugie trafiło do dr Magdaleny Niedziałkowskiej z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, która bada zróżnicowanie genetyczne populacji łosi.

Nagrodę Naukową Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku, ufundowaną przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzego Duszyńskiego, wręczono po raz pierwszy.